Trwa ładowanie...

Konferencja premiera. Maseczki nie wszędzie. Nowe zasady w ramach 4. etapu odmrażania gospodarki - harmonogram

Odmrażanie gospodarki. Maseczki noszone tylko w określonych sytuacjach, otwarte kina czy siłownie - to część zmian, które czekają nas w najbliższych dniach. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił terminarz i zakres 4. etap odmrażania gospodarki.

Konferencja premiera. Maseczki nie wszędzie. Nowe zasady w ramach 4. etapu odmrażania gospodarki - harmonogramŹródło: PAP
d2nomft
d2nomft

- Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni, ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych - przekazał premier Mateusz Morawiecki na środowej konferencji prasowej.

Zastrzegł, że maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego władze otwierają kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale - jak zaznaczono - w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiono również organizację wesel do 150 osób, ale wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.

Konferencja premiera. Nowe zasady. Od 30 maja maseczki nie wszędzie

"Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki - ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny" - informują służby prasowe KPRM.

d2nomft

Zaznaczono, że jeśli nie jesteśmy w stanie na świeżym powietrzu - np. na chodniku - utrzymać 2-metrowego dystansu od innych, wówczas musimy zasłonić usta i nos. Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi do 13. roku życia, osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne oraz właśnie osoby, które zasłaniają usta i nos.

Od 30 maja (najbliższej soboty) nadal będą miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

 • autobusy i tramwaje,
 • sklepy,
 • kina i teatry,
 • salony masażu i tatuażu,
 • kościoły,
 • urzędy (dotyczy interesantów).

Konferencja premiera. Gdzie od 30 maja nie trzeba będzie zakrywać ust i nosa?

Maseczek nie będziemy musieli nosić:

 • W pracy - jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
 • W restauracji lub barze - gdy zajmiesz miejsce przy stole.
KPRM
Źródło: KPRM

Nowe zasady. Zmiany od 30 maja w sklepach, restauracjach, na targu i poczcie

Zgodnie z ogłoszonymi zmianami, od 30 maja zniesione zostaną limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od ostatniej soboty maja ta zasada przestaje obowiązywać.

d2nomft

"Uwaga! W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików" - wyjaśnia KPRM.

Ważne, aby zapamiętać, że w sklepie, na targu i na poczcie nadal będzie obowiązywał nas nakaz zasłaniania nosa i ust. W sklepach obowiązkowa nadal będzie dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

KPRM
Źródło: KPRM

Odmrażanie gospodarki. Uroczystości religijne i pogrzeby od 30 maja

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi: nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

d2nomft

Odmrażanie gospodarki. Zgromadzenia od 30 maja

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona będzie organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

"Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego" - zaznaczono w komunikacie służb prasowych rządu.

Nowe zasady. Wesela i inne uroczystości rodzinne od 6 czerwca

Umożliwiono również organizację wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. "Weselnicy nie muszą nosić maseczek" - zaznaczono.

KPRM
Źródło: KPRM

Odmrażanie gospodarki. Dwie daty w terminarzu dla hoteli

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

d2nomft

Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Nowe zasady. Kultura, sport, salony masażu, targi - od 6 czerwca

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

 • kina, teatry, opery, balet,
 • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
 • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Jak zaznaczono, możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

KPRM zaznacza, że zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż podane zostaną po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

d2nomft

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa

Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach. W Polsce w związku z pandemią obowiązuje stan epidemii.

Wirtualna Polska ruszyła z akcją wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2nomft
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nomft
Więcej tematów