PolskaKonferencja prasowa Michała Dworczyka. Nowe informacje ws. szczepionek dla dzieci i certyfikatów covidowych

Konferencja prasowa Michała Dworczyka. Nowe informacje ws. szczepionek dla dzieci i certyfikatów covidowych

- W związku z decyzjami EMA i rekomendacjami Rady Medycznej od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci od 12 do 15 lat. To jest ponad 2,5 mln uczniów - powiedział pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk na wspólnej konferencji z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim i ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem. Była też mowa o unijnych certyfikatach covidowych.

Konferencja prasowa Michała Dworczyka. Nowe informacje ws. szczepionek dla dzieci i certyfikatów covidowych
Konferencja prasowa Michała Dworczyka. Nowe informacje ws. szczepionek dla dzieci i certyfikatów covidowych
Źródło zdjęć: © EASTNEWS
oprac. Ewa Walas

Jest decyzja rządu ws. szczepień dla dzieci. Już 7 czerwca grupa wiekowa 12-15 lat, dołączy do harmonogramu.

Zgodnie z zapowiedzią szefa KPRM Michała Dworczyka, "na razie wszystkie dzieci będą mogły przyjąć preparat Pfizera w punktach szczepień populacyjnych i powszechnych".

- Przed wakacjami nie rozpoczniemy szczepień w szkole, rozpoczniemy je od września - dodał.

Dworczyk przyznał, że toczą się badania na temat dopuszczenia do szczepień dzieci od lat 7.

- Jest szansa, że we wrześniu będą ich wyniki. Jeśli okażą się pozytywne, będziemy podejmowali decyzje również w sprawie szczepień dzieci młodszych - mówił szef KPRM.

Polska dołącza do systemu unijnych certyfikatów

- Dziś jest również ważna data z innego powodu. Od 1 czerwca Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych (…) aby móc ułatwić swobodne podróżowanie w UE w czasie pandemii - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak tłumaczył, certyfikat tego typu to "elektroniczny dowód" m.in. na to, że dana osoba przebyła chorobę.

- Drugi obszar, w którym certyfikaty będą wydawane, to jest kwestia negatywnego wyniku testu na COVID-19 - dodał. Podkreślił jednocześnie, że mowa wyłącznie o testach PCR.

- Komisja Europejska nie zdecydowała się jeszcze na włączenie testów antygenowych do tych, które potwierdzają status osoby niezakażonej - przyznał minister.

Jak wskazał Niedzielski, trzeci typ certyfikatu potwierdza fakt zaszczepienia przeciwko COVID-19.

"Polska w grupie liderów"

Jak mówił minister, od dzisiaj, korzystając z internetowego konta pacjenta, można pobrać certyfikat w wersji elektronicznej lub tradycyjny dokument w formacie PDF do wydruku.

- Bardzo ważne jest to, że formalny start tego systemu nastąpi 1 lipca, wtedy wszystkie kraje będą uznawały ten standard. Od tego momentu będzie też obowiązywało rozporządzenie unijne - powiedział Niedzielski.

Jak dodał, Polska znalazła się w grupie liderów, którzy takie certyfikaty będą wydawali już od 1 czerwca.

Do systemu dołączyły też następujące kraje: Niemcy, Dania, Bułgaria, Grecja, Czechy i Chorwacja.

Dla wszystkich osób, które nie założyły jeszcze internetowego konta pacjenta, przewidziano tradycyjną formę wydawania certyfikatów.

- Każdy będzie mógł w dowolnym podmiocie medycznym - punkcie szczepień czy tam, gdzie jest przeprowadzony test, otrzymać taki wydruk. (…) Każdy przedstawiciel zawodu medycznego, który ma dostęp do aplikacji, będzie mógł wydrukować potwierdzenie w każdej z tych trzech kategorii - statusu ozdrowieńca, negatywnego testu i zaszczepienia - powiedział Niedzielski.

Akcja edukacyjna w szkołach

- Wyślemy materiały edukacyjne do szkół - mówił z kolei minister edukacji Przemysław Czarnek. - Po wakacjach, w drugim tygodniu września będziemy mieli zbieranie kwestionariuszy medycznych, to jest moment, w którym dyrektorzy szkół będą mogli otrzymać kwestionariusze medyczne.

Jak dodał, w trzecim tygodniu września przeprowadzona zostanie akcja szczepień w szkołach.

- Będzie zależała od tego, ilu chętnych będzie w danych placówkach - zapowiedział Czarnek.

- To bardzo ważne, aby szczepienia były przeprowadzone w atmosferze świadomego wyboru (..) Myślę, że ta akcja informacyjna jest dobrą przesłanką do tego, aby cały czas edukować na temat szczepień po to, aby ruchy sprzeciwiające się szczepieniom, nie mogły żerować na nieświadomości - dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

W środę informacja o kolejnym luzowaniu obostrzeń

- Jeśli chodzi o obostrzenia, to jutro na konferencji przedstawimy dalsze kroki luzujące. Ta informacja będzie przekazana w dwóch perspektywach. Najpierw poinformujemy o tym, co się będzie działo do 26 czerwca, a w poniedziałek razem z premierem przedstawimy taki dłuższy plan, który będzie obejmował całe wakacje - powiedział minister Niedzielski.

Szef resortu zdrowia przyznał, że w bliższej perspektywie nie należy spodziewać się znacznego luzowania obostrzeń.

- Myślimy jedynie o kosmetycznych zmianach - powiedział.

Prof. Horban: szczepienia dzieci możliwe jeszcze w czerwcu

O możliwości włączenia do Narodowego Programu Szczepień dzieci, prof. Andrzej Horban mówił w poniedziałek w programie "Newsroom WP".

Jego zdaniem, może dojść do tego jeszcze w czerwcu.

Zobacz też: Szczepienie dzieci na COVID-19. Prof. Horban przyjął pomysł dziennikarza WP

- Pierwsze dzieci mogą być zaszczepione w każdej chwili, bo istniejący system punktów szczepień pozwala dołączyć każdą grupę, która jest potencjalnym kandydatem do szczepienia - stwierdził.

Profesor zauważył, że na rodzicach ciąży obowiązek zaszczepienia dzieci nie tylko ze względu na troskę o ich zdrowie, ale także jako wyraz dbałości o osoby starsze.

Gość programu "Newroom WP" dodał, że dobrym pomysłem byłoby podawanie preparatu Pfizera w szkołach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (425)