Trwa ładowanie...

Paszporty covidowe w Polsce. Niedzielski potwierdza. Unijne certyfikaty covidowy już działają

Adam Niedzielski przekazał, że od 1 czerwca Polska przystępuje do unijnych certyfikatów COVID-19. Potocznie nazywane paszportami covidowymi są dostępne poprzez portal e-pacjent.

Adam NiedzielskiAdam NiedzielskiŹródło: East News, fot: Grzegorz Bukala
d3pcj95
d3pcj95

Minister zdrowia przekazał, że od wtorku 1 czerwca certyfikaty unijne COVID-19 będą wydawane do użytku obywateli.

Paszporty covidowe w Polsce

- Bardzo ważna jest dziś też inna kwestia - 1 czerwca Polska przystępuje do unijnych "certyfikatów covidowych". To ułatwi swobodne podróżowanie po państwach UE w dobie pandemii - powiedział w trakcie konferencji prasowej szef resortu zdrowia.

Adam Niedzielski przekazał, że będą trzy typy certyfikatów unijnych. - Polska znalazła się w grupie 7 krajów, podłączonych do systemu unijnego, które już wydają certyfikaty zgodne ze wszystkimi standardami. Można je pobrać z internetowego konta pacjenta. Dostępne są w formie elektronicznej (kod QR) jak i w formie wydruku (plik .pdf) - powiedział minister zdrowia.

Adam Niedzielski dodał, że każdy będzie mógł zwrócić się z prośbą o wydruk certyfikatu w punkcie szczepień, testów lub innym podmiocie medycznym.

d3pcj95

Jednolita, standardowa procedura, która będzie obowiązywała w całej UE. Ale największą zaletą jest to, że przekraczając granicę nie musimy każdorazowo wykonywać testów na koronawirusa - mówił o zaletach "certyfikatów covidowych" minister.

Niedzielski odniósł się także do kwestii obowiązywania certyfikatów szczepiennych. Minister przekazał, że będą one obowiązywać przez rok. Dodał, że "zielony status" następuje 14 dni po drugiej dawce szczepionce lub jednej dawce szczepionki na COVID-19 J&J.

Inne kraje, które udostępniają i honorują tzw. certyfikaty covidowe to: Bułgaria, Dania, Czechy, Grecja, Chorwacja oraz Niemcy.

Zobacz też: Nowy wariant koronawirusa w Wietnamie. Polak zdradza szczegóły

d3pcj95
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pcj95
Więcej tematów