Trwa ładowanie...

Konferencja Episkopatu Polski: Episkopat o nadużyciach seksualnych w Kościele wobec małoletnich

Konferencja Episkopatu Polski: Episkopat zabrał głos w sprawie nadużyć seksualnych w Kościele wobec nieletnich. Tylko 44% przypadków zgłoszono świeckim organom ścigania.

Konferencja Episkopatu Polski: Episkopat o nadużyciach seksualnych w Kościele wobec małoletnichŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d3nulz1
d3nulz1

Konferencja Episkopatu Polski – Episkopat o nadużyciach seksualnych w Kościele

Według informacji podanych przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w okresie od 1 stycznia 1990 roku do 30 czerwca 2018 roku zgłoszono w 382 przypadki nadużyć seksualnych wobec nieletnich, z czego 198 przypadków dotyczyło osób poniżej 15 roku życia. Tylko 44% nadużyć było zgłoszonych do świeckich organów ścigania. Należy zaznaczyć, że dane zostały opracowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego i Centrum Ochrony Dziecka. Należy zaznaczyć, że przypadki były najczęściej zgłaszane przez ofiary (41,6%) lub ich bliskich (20,9%). Zarówno osoby świeckie z parafii, jak i duchowni zgłosili 5,2% podobnych sytuacji, wiedza o kolejnych 5,2% pochodziła z mediów, a w 5,8% od organów ścigania. Inne źródło zgłoszeń stanowiło 14,9%, a składały się na nie między innymi zeznanie pedagogów, wychowawców, dyrektorów szkoły oraz opiekunów.

Konferencja Episkopatu Polski – listopadowe stanowisko ws. Pedofilii w polskim Kościele

O tym, że Episkopat zbierze dane o skali zjawiska, zapowiedział w roku 2018 prymas Polski, abp Wojciech Polak.W listopadzie ubiegłego roku Konferencja Episkopatu Polski wydała stanowisko ws. pedofilii w polskim kościele. Przeproszono w nim Boga, ofiary wykorzystywania wraz z rodzinami oraz wspólnotę Kościoła za wszystkie w krzywdy wyrządzone nieletnim i ich bliskim przez duchowych, osoby konsekrowane i świeckich pracowników kościelnych. W lutowym raporcie fundacji „Nie lękajcie się” również omówiono temat naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów, w kontekście księży, sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych. W raporcie padły nazwiska 24 hierarchów kościelnych, którzy mieli tuszować działalność księży pedofilii. Chociaż dokument został przekazany papieżowi Franciszkowi, zdaniem wielu umieszczone w nim informacje są bezpodstawne i nieprawdziwe.

d3nulz1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nulz1
Więcej tematów