Konfederacja: paszport covidowy niezgodny z konstytucją. "Apartheid szczepionkowy"
Tezę o tym, że paszport szczepionkowy ma być niezgodny z konstytucją, wyłożyli we wtorek posłowie Konfederacji i Ruchu Narodowego. Zdaniem Artura Dziambora, rozwiązanie polegające na wprowadzeniu certyfikatów covidowych ma godzić w art 32. ustawy zasadniczej. Padły również takie określenia jak "segregacja sanitarna" czy "apartheid szczepionkowy".
Paszport covidowy, zdaniem posłów Konfederacji nie powinien być wprowadzony w Polsce, ponieważ - jak twierdzą - ma być niezgodny z konstytucją. Według Artura Dziambora przyjęcie certyfikatów oznaczać równoznaczne będzie z "segregacją sanitarną". Polityk odwoływał się do art. 32 konstytucji mówiącego o tym, że wszyscy obywatele są równi wobec prawa i mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
- Ostrzegaliśmy, że tak właśnie będzie. Mówiliśmy o tym, że nasz rząd będzie chciał brnąć w to szaleństwo jeszcze dalej niż dotychczas zabrnięto. Nasza chęć podpisania się europejskim elitom w tym aspekcie wygląda bardzo źle - obwieścił poseł.
Paszport covidowy niezgodny z konstytucją? Tak twierdzi Konfederacja
Z kolei Paweł Usiądek z Ruchu Narodowego użył określenia "apartheid szczepionkowy". - To ma już ma miejsce w Polsce. Ma miejsce w prywatnych firmach, w urzędach, w policji, w wojsku. W ostatnim czasie dowiedzieliśmy się, że festiwale typu Woodstock będą dostępne tylko dla osób zaszczepionych - dodał. Zdaniem Usiądka "bardzo niepokojąca" jest telefoniczna akcja namawiania do szczepień.
- Oczywiście ta lista została stworzona po to, żeby namawiać telefonicznie, również marketingowo, ludzi, którzy się do tej pory nie zaszczepili. Program pilotażowy obejmujący dzwonienie do takich osób, został przeprowadzony przez firmę, której współwłaścicielem jest działacz Prawa i Sprawiedliwości - stwierdził.
"Pracodawcy nękają pracowników za to, że szczepić się nie chcą"
Podobne zdanie na temat wprowadzenia paszportów covidowych ma Michał Wawer, skarbnik Konfederacji. Jego zdaniem akcja szczepień przeciw COVID-19 ma rodzić spory pomiędzy pracodawcami a zatrudnionymi.
- W większości wypadków pracodawcy nękają pracowników za to, że szczepić się nie chcą, ale zdarzają się też przypadki odwrotne, gdzie to pracodawca przekonany do nieszczepienia się, nęka pracowników, którzy postanowili się zaszczepić. W obu wypadkach jest to fatalna praktyka, pokazująca jak bardzo niszcząca jest ta propaganda, którą rząd w stosunku do Polaków stosuje - oznajmił.
Konfederacja przeciwna paszportom covidowym. "Segregacja sanitarna"
Wawer dodał, że Państwowa Inspekcja Pracy orzekła już, iż pracownika nie mogą spotykać negatywne konsekwencje zawodowe z powodu braku szczepienia.
- My, jako Konfederacja zamierzamy dołożyć starań, aby tę ochronę wzmocnić. Pracujemy obecnie nad projektem ustawy wzmacniającej prawa pracowników do poufności dotyczącej tego, czy są zaszczepieni, czy nie. I do ochrony ich praw, ochrony przed mobbingiem związanym ze statusem zaszczepienia - zadeklarował.
Paszport covidowy w Polsce
Od wtorku Polska wraz z 6 innymi krajami UE rozpoczęła wydawanie pierwszych tzw. paszportów covidowych. Dokument ma ułatwić podróżowanie po Wspólnocie w trakcie pandemii - pobrać go można z Internetowego Konta Pacjenta. Zacznie on obowiązywać od 1 lipca.
"Mimo to, wszystkie państwa członkowskie, które przeszły testy techniczne i są gotowe do wydawania oraz weryfikacji certyfikatów, mogą już zacząć korzystać z systemu na zasadzie dobrowolności. Polska jest w tym gronie" - precyzuje przepisy Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: