PolskaKoronawirus. "Paszport covidowy" już w Polsce. Kto może pobrać certyfikat UE?

Koronawirus. "Paszport covidowy" już w Polsce. Kto może pobrać certyfikat UE?

Zaszczepieni Polacy mogą pobierać już unijne certyfikaty ułatwiające podróżowanie po Wspólnocie. Tzw. paszport covidowy będzie obowiązywał od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki preparatu przeciwko koronawirusowi.

Szczepienie. 400 tysięcy osób pobrało już tzw. unijny paszport covidowy
Szczepienie. 400 tysięcy osób pobrało już tzw. unijny paszport covidowy
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Maciej Kulczyński
Piotr Białczyk

Od wtorku Polska wraz z 6 innymi krajami UE rozpoczęła wydawanie pierwszych tzw. paszportów covidowych. Dokument ma ułatwić podróżowanie po Wspólnocie w trakcie pandemii - pobrać go można z Internetowego Konta Pacjenta. Zacznie on obowiązywać od 1 lipca.

"Mimo to, wszystkie państwa członkowskie, które przeszły testy techniczne i są gotowe do wydawania oraz weryfikacji certyfikatów, mogą już zacząć korzystać z systemu na zasadzie dobrowolności. Polska jest w tym gronie" - precyzuje przepisy Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Poświadczenie mogą pobrać osoby w pełni zaszczepione - czyli takie, które otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Wówczas certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.

Bartłomiej M., znany aktor i b. dziennikarz TVP, zatrzymany. Michał Woś komentuje

Certyfikat COVID. Minister zdrowia ogłosił sukces

Dokument mogą pobrać także osoby, które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - wtedy czas ważności certyfikatu to 48 godzin - a także osoby, które wyzdrowiały po COVID-19. W tym przypadku certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu (PCR).

- Komisja Europejska nie zdecydowała się na razie na włączenie testów antygenowych do tych, które potwierdzają status osoby niezakażonej - mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia. Adam Niedzielski wskazał, że od wtorkowego do środowego poranka pobrano ponad 400 tys. certyfikatów. - Bardzo się cieszę, że usługa cieszy się takim powodzeniem i spełnia swoje wymogi funkcjonalne - dodał urzędnik.

Oprócz Polski jeszcze 6 krajów Wspólnoty zdecydowało się połączyć z unijnym systemem informatycznym weryfikującym certyfikaty covidowe i rozpoczęło ich wydawanie. To: Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja oraz Chorwacja.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (28)