Trwa ładowanie...
d1rh5mp
ukraina
04-11-2004 18:30

Komuniści nie poprą Janukowycza

Wbrew oczekiwaniom, komuniści nie poprą żadnego
z dwóch kandydatów na prezydenta Ukrainy, którzy zmierzą się w
drugiej turze wyborów 21 listopada - zadecydował Komitet Centralny
Komunistycznej Partii Ukrainy na nadzwyczajnym posiedzeniu w Kijowie.

d1rh5mp
d1rh5mp

Plenum zaapelowało do komunistów, aby głosowali zarówno przeciwko premierowi Wiktorowi Janukowyczowi, jak i przeciwko liderowi opozycji Wiktorowi Juszczence.

Obserwatorzy przewidywali, że komunistyczni politycy, którzy tradycyjnie w sposób niejawny współpracują z obozem rządzącym, zaapelują o poparcie w drugiej turze kandydatury premiera Janukowycza.

Obaj kandydaci, którzy przeszli do drugiej tury reprezentują ten sam kryminalno-oligarchiczny obóz. Nie ma różnicy, kto z tej dwójki zwycięży w wyborach prezydenckich, bo będzie to zwycięstwo obecnego reżimu - powiedział we wtorek w emocjonalnym wystąpieniu deputowany Serhij Hmyria i oskarżył obecne władze o to, że ukradły głosy elektoratu komunistycznego.

Zdaniem analityków, formalnie opozycyjna Komunistyczna Partia Ukrainy straciła w ostatnim czasie wielu zwolenników z powodu zbyt otwarcie demonstrowanych konszachtów z rządzącymi. Ponadto premier Janukowycz przekonał do siebie wielu szeregowych komunistów wprowadzonymi we wrześniu znacznymi podwyżkami w wypłacie emerytur (w elektoracie komunistycznym przeważają ludzie starsi).

Za kandydaturą Janukowycza opowiedziała się liderka postępowych socjalistów Natalia Witrenko, która Juszczenkę charakteryzowała w klipach przedwyborczych jako "banderowca" i amerykańskiego sprzedawczyka. Zaapelowała jednak do swoich zwolenników, aby 21 listopada głosowali na Janukowycza.

d1rh5mp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rh5mp
Więcej tematów