Komu ufamy? Rekordowy wynik Komorowskiego
Marszałek sejmu Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk i szef MSZ Radosław Sikorski wciąż zajmują czołowe miejsca w rankingu zaufania do polityków - wynika z sondażu CBOS. W kwietniu znacząco poprawiła się pozycja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - ufa mu o 13 punktów proc. więcej osób niż przed miesiącem.
28.04.2010 | aktual.: 29.04.2010 09:54
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 8-19 kwietnia, a więc większa część badania przypadła w okresie żałoby narodowej po tragicznej w skutkach katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Według CBOS katastrofa pod Smoleńskiem, śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wielu czołowych osobistości życia publicznego zdecydowanie zmieniły nastawienie Polaków do całej klasy politycznej. W porównaniu z marcem w ocenie badanych zyskali wszyscy politycy uwzględnieni w sondażu, bez względu na opcję czy dotychczasowy, nierzadko niezbyt korzystny, wizerunek.
Według sondażu Komorowskiemu - który oprócz funkcji marszałka sejmu, pełni obecnie również obowiązki prezydenta - ufa 65% ankietowanych - o 8 punktów proc. więcej niż w marcu. CBOS zauważa, że są to nie tylko najlepsze z dotychczasowych notowań Komorowskiego, ale też jeden z lepszych wyników, jakie przedstawiciele polskiej klasy politycznej osiągali w ciągu ostatnich lat.
Na drugim miejscu w rankingu zaufania znalazł się premier Donald Tusk, któremu ufa 57% badanych - o 4% więcej niż w poprzednim sondażu. Zaufanie do Radosława Sikorskiego zadeklarowało 54% respondentów - oznacza to, że notowania szefa MSZ poprawiły się o 2 punkty proc. w stosunku do marca.
Kolejnemu w rankingu wicepremierowi, szefowi PSL Waldemarowi Pawlakowi ufa 45% badanych, czyli o 6 punktów proc. więcej niż przed miesiącem.
Pierwszą piątkę polityków cieszących się najwyższym zaufaniem zamyka Jarosław Kaczyński, zaufanie do którego zadeklarowało 42% respondentów - oznacza to poprawę notowań szefa PiS o 13 punktów proc. w stosunku do sondażu z poprzedniego miesiąca.
CBOS zauważa, że oceny Jarosława Kaczyńskiego są zdecydowanie lepsze i przy tym diametralnie różne od dotychczasowych. Zmiana nastawienia do szefa PiS - zaznacza CBOS - wyraża się przy tym jeszcze większym, wręcz bezprecedensowym spadkiem liczby osób deklarujących nieufność do niego - o 23 punkty proc., do poziomu 28%.
Na kolejnych miejscach w rankingu zaufania znaleźli się: b. szef MSZ, kandydat niezależny na prezydenta Andrzej Olechowski, któremu ufa 41% badanych (wzrost o 2 punkty proc.), minister zdrowia Ewa Kopacz, zaufanie do niej zadeklarowało 36% (wzrost o 6 punktów proc.), b. premier Jan Krzysztof Bielecki cieszący się zaufaniem 34% respondentów (w marcu brak pomiaru) oraz marszałek senatu Bogdan Borusewicz i b. wicemarszałek sejmu Tomasz Nałęcz, którym ufa po 31% ankietowanych; w przypadku Borusewicza oznacza to wzrost poziomu zaufania o 11 punktów proc., Nałęcz nie był uwzględniony w marcowym sondażu.
Szef klubu PO Grzegorz Schetyna cieszy się zaufaniem 29% ankietowanych (wzrost o 8 punktów proc.), politykowi PO Januszowi Palikotowi ufa 27% (w marcu brak pomiaru), szefowi SLD Grzegorzowi Napieralskiemu - 25% (wzrost o 7%); minister ds. walki z korupcją Julii Piterze - 25% (w marcu brak pomiaru), b. szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu - 23% (wzrost o 4 punkty proc.), ministrowi finansów Jackowi Rostowskiemu 21% (wzrost o 3 punkty proc.).
Po 20% ankietowanych zadeklarowało zaufanie do ministra w kancelarii premiera Michała Boniego i posła Lewicy Bartosza Arłukowicza; w przypadku obu polityków oznacza, to poprawę notowań o 1 punkt proc.
Szef komisji śledczej ds. wyjaśnienia afery hazardowej Mirosław Sekuła (PO) cieszy się zaufaniem 19% badanych (o 5 punktów proc. więcej niż w marcu), szefowi klubu PSL Stanisławowi Żelichowskiemu ufa 17% ankietowanych (w marcu brak pomiaru), minister pracy Jolancie Fedak - 10% (w marcu brak pomiaru), wicemarszałek sejmu Ewie Kierzkowskiej (PSL) - 4% (w marcu brak pomiaru).
Liderem rankingu nieufności jest Janusz Palikot, któremu nie ufa 38% respondentów (w marcu brak pomiaru). Drugie miejsce zajęli ex aequo Ewa Kopacz i Jarosław Kaczyński, nieufność wobec nich zadeklarowało po 28% ankietowanych. W przypadku minister zdrowia oznacza to spadek nieufności o 5 punktów proc. w porównaniu do marca, natomiast poziom nieufności wobec szefa PiS zmniejszył się o 23% w stosunku do poprzedniego sondażu.
Trzeci w rankingu nieufności jest premier Tusk, któremu nie ufa 22% badanych, czyli o 7 punktów proc. mniej niż w marcu. Kolejne miejsca w tym zestawieniu zajęli: Julia Pitera - 21% nieufności (w marcu brak pomiaru), Grzegorz Schetyna - 18% nieufności (spadek o 7 punktów proc.), Mariusz Kamiński - 17% nieufności (spadek o 9 punktów proc.), Waldemar Pawlak - 16% nieufności (spadek o 9 punktów proc.), Radosław Sikorski - 14% nieufności (spadek o 4 punkty proc.), Grzegorz Napieralski - 12% nieufności (spadek o 8 punktów proc.).
Andrzejowi Olechowskiemu nie ufa 11% badanych ( spadek o 4 punkty proc.), Mirosławowi Sekule - 10% (spadek nieufności o 8 punktów proc.), Bronisławowi Komorowskiemu - 9% (spadek nieufności o 3 punkty proc.), Michałowi Boniemu - 8% (spadek nieufności o 2 punkty proc.), Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu - 6% (w marcu brak pomiaru).
Po 5% ankietowanych nie ufa: Bogdanowi Borusewiczowi (spadek o 3 punkty proc.), Tomaszowi Nałęczowi (w marcu brak pomiaru), Jackowi Rostowskiemu (spadek o 3 punkty proc.), Jolancie Fedak (w marcu brak pomiaru). Nieufność wobec Bartosza Arłukowicza zadeklarowało 3% badanych (spadek o 4 punkty proc.), Stanisławowi Żelichowskiemu nie ufa 2% (w marcu brak pomiaru), Ewie Kierzkowskiej 1% (w marcu brak pomiaru).
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 8-19 kwietnia na liczącej 1056 osób reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski.