Trwa ładowanie...
30-03-2016 09:41

"Komsomolska Prawda" ocenzurowała ogłoszenie ws. Polskiego Państwa Podziemnego

• Dziennik "Komsomolska Prawda" ocenzurował ogłoszenie IPN
• Ogłoszenie IPN miało być opublikowane po raz drugi, z apelem do Rosjan o informacje nt. Polskiego Państwa Podziemnego
• W przeddzień publikacji okazało się, że treść ogłoszenia została zmieniona
• Usunięto wszystkie informacje kim byli przywódcy PPP i jak ich aresztowano

"Komsomolska Prawda" ocenzurowała ogłoszenie ws. Polskiego Państwa PodziemnegoŹródło: Agencja Gazeta/Cezary Aszkiełowicz
d4b369u
d4b369u

Rosyjski dziennik ocenzurował ogłoszenie Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie Polskiego Państwa Podziemnego - informuje IPN. Miało się ukazać w gazecie "Komsomolska Prawda". W ogłoszeniu znalazł się apel do Rosjan, by przekazywali Instytutowi informacje dotyczące 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, którzy zostali uprowadzeni przez NKWD 71 lat temu. Jego treść została jednak znacząco ocenzurowana - mówi IAR wiceprezes IPN, Paweł Ukielski. Dlatego Instytut wycofał się z publikacji.

Zniknęło między innymi zdanie, że przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego w ciągu wielu lat byli związani z antyfaszystowskim podziemiem. Wykreślono też kolejne, w którym napisano, że przyjęli oni zaproszenie na spotkanie w sprawie ustaleń konferencji w Jałcie. Pod tym pretekstem zatrzymano ich i przewieziono do Moskwy - czytamy w kolejnym zdaniu, ocenzurowanym przez "Komsomolską Prawdę". W czerwcu 1945 roku rozpoczął się proces pokazowy w sprawie ich współpracy z Trzecią Rzeszą - pisze IPN w kolejnym fragmencie, nieopublikowanym w ogłoszeniu.

Paweł Ukielski powiedział IAR, że w ubiegłym roku "Komsomolska Prawda" opublikowała ogłoszenie o takiej treści jak to ocenzurowane w tym roku.

IPN napisał też list protestacyjny do redaktora naczelnego rosyjskiego dziennika i czeka na odpowiedź. Paweł Ukielski nie wykluczył, że IPN jeszcze raz spróbuje opublikować ogłoszenie, na przykład w rocznicę procesu szesnastu przywódców Państwa Podziemnego. Jeśli nie będzie to możliwe w "Komsomolskiej Prawdzie", IPN prawdopodobnie będzie próbował opublikować je w innej rosyjskiej gazecie.

d4b369u

Instytut Pamięci Narodowej planuje opublikować podobny apel w rosyjskiej prasie także w rocznicę Obławy Augustowskiej.

Członkowie legalnych polskich władz uznawanych przez państwa zachodnie zostali przewiezieni do Moskwy i w czerwcu 1945 roku osądzeni w pokazowym procesie. Zostali oskarżeni o współpracę z Niemcami i o zwalczanie Związku Sowieckiego. Najwyższe wyroki otrzymali gen. Leopold Okulicki - 10 lat więzienia oraz jego zastępcy: Adam Bień, Stanisław Jasiukowicz i Antoni Pajdak - po 5 lat.

Leopold Okulicki, Jan Stanisław Jankowski i Stanisław Jasiukowicz nie dożyli końca kary. Kazimierz Pużak po powrocie do Polski zmarł w więzieniu w Rawiczu.

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj