Trwa ładowanie...
d46s8th
IAR

"Komsomolska Prawda" ocenzurowała ogłoszenie ws. Polskiego Państwa Podziemnego

• Dziennik "Komsomolska Prawda" ocenzurował ogłoszenie IPN
• Ogłoszenie IPN miało być opublikowane po raz drugi, z apelem do Rosjan o informacje nt. Polskiego Państwa Podziemnego
• W przeddzień publikacji okazało się, że treść ogłoszenia została zmieniona
• Usunięto wszystkie informacje kim byli przywódcy PPP i jak ich aresztowano
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. (Agencja Gazeta/Cezary Aszkiełowicz)
d46s8th

Rosyjski dziennik ocenzurował ogłoszenie Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie Polskiego Państwa Podziemnego - informuje IPN. Miało się ukazać w gazecie "Komsomolska Prawda". W ogłoszeniu znalazł się apel do Rosjan, by przekazywali Instytutowi informacje dotyczące 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, którzy zostali uprowadzeni przez NKWD 71 lat temu. Jego treść została jednak znacząco ocenzurowana - mówi IAR wiceprezes IPN, Paweł Ukielski. Dlatego Instytut wycofał się z publikacji.

Zniknęło między innymi zdanie, że przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego w ciągu wielu lat byli związani z antyfaszystowskim podziemiem. Wykreślono też kolejne, w którym napisano, że przyjęli oni zaproszenie na spotkanie w sprawie ustaleń konferencji w Jałcie. Pod tym pretekstem zatrzymano ich i przewieziono do Moskwy - czytamy w kolejnym zdaniu, ocenzurowanym przez "Komsomolską Prawdę". W czerwcu 1945 roku rozpoczął się proces pokazowy w sprawie ich współpracy z Trzecią Rzeszą - pisze IPN w kolejnym fragmencie, nieopublikowanym w ogłoszeniu.

Paweł Ukielski powiedział IAR, że w ubiegłym roku "Komsomolska Prawda" opublikowała ogłoszenie o takiej treści jak to ocenzurowane w tym roku.

d46s8th

IPN napisał też list protestacyjny do redaktora naczelnego rosyjskiego dziennika i czeka na odpowiedź. Paweł Ukielski nie wykluczył, że IPN jeszcze raz spróbuje opublikować ogłoszenie, na przykład w rocznicę procesu szesnastu przywódców Państwa Podziemnego. Jeśli nie będzie to możliwe w "Komsomolskiej Prawdzie", IPN prawdopodobnie będzie próbował opublikować je w innej rosyjskiej gazecie.

Instytut Pamięci Narodowej planuje opublikować podobny apel w rosyjskiej prasie także w rocznicę Obławy Augustowskiej.

Członkowie legalnych polskich władz uznawanych przez państwa zachodnie zostali przewiezieni do Moskwy i w czerwcu 1945 roku osądzeni w pokazowym procesie. Zostali oskarżeni o współpracę z Niemcami i o zwalczanie Związku Sowieckiego. Najwyższe wyroki otrzymali gen. Leopold Okulicki - 10 lat więzienia oraz jego zastępcy: Adam Bień, Stanisław Jasiukowicz i Antoni Pajdak - po 5 lat.

Leopold Okulicki, Jan Stanisław Jankowski i Stanisław Jasiukowicz nie dożyli końca kary. Kazimierz Pużak po powrocie do Polski zmarł w więzieniu w Rawiczu.

d46s8th

Podziel się opinią

Share

d46s8th

d46s8th
Więcej tematów