Trwa ładowanie...
d14aju9
komputer
05-12-2006 18:24

Komputer za uchem

Starsze aparaty słuchowe powoli będą
wypierane przez nowsze urządzenia, będące wyspecjalizowanymi
komputerami do obróbki dźwięku - zapowiedzieli we wtorek w
Warszawie organizatorzy konferencji prasowej na temat nowej
generacji aparatów słuchowych.

d14aju9
d14aju9

Aparat słuchowy wciąż jeszcze kojarzy się z niezgrabnym, szarawym pudełkiem umieszczonym za uchem, co odstrasza wiele osób od jego używania. Jak wynika ze statystyk, niedosłyszący zwlekają przeciętnie przez 7 lat, zanim go nabędą.

Na rynek wchodzi właśnie nowy aparat słuchowy, zaawansowany technicznie, a przy tym atrakcyjnie zaprojektowany. Aparat o nazwie Delta został wyróżniony przez światowych projektantów nagrodą Red Dot Design. Urządzenie ma awangardowy kształt, ponadto użytkownik może wybrać jeden z 17 kolorów obudowy.

Noszone za uchem urządzenie o wadze poniżej półtora grama jest właściwie wyspecjalizowanym komputerem do obróbki dźwięku. W każdej sekundzie dokonuje tysięcy analiz potencjalnych ustawień i wybiera najlepsze, by użytkownik mógł optymalnie słyszeć słowa rozmówców - w zamkniętej przestrzeni, na otwartym powietrzu, w ciszy i w hałasie czy na wietrze.

Występująca zwłaszcza u starszych osób utrata słuchu sprawia nie tylko, że słyszą one gorzej, ale także, że odbierane dźwięki docierają do nich w formie zniekształconej. Dlatego nie wystarczy samo wzmocnienie dźwięków. Aparat Delta rozpoznaje, które dźwięki to mowa i potrafi zawęzić lub rozszerzyć kąt słyszenia, by odbierać tylko to, co istotne. Laryngolog może go optymalnie dopasować do wady słuchu pacjenta, dzięki podłączeniu do komputera.

d14aju9

W przyszłości aparaty słuchowe zdolne będą do bezprzewodowej łączności innymi urządzeniami elektronicznymi - choćby telefonem komórkowym, odtwarzaczem mp3 czy telewizorem.

Przejściowe problemy ze słuchem może mieć każdy - zaznaczył podczas konferencji laryngolog, dr Ryszard Mikołajewski. Zatykającej ucho woskowinie czy wysiękowi związanemu z zapaleniem ucha zwykle nietrudno zaradzić. Gorzej, gdy uszkodzone jest ucho wewnętrzne - z powodu wieku, działania toksyn czy narażenia na hałas, zarówno w pracy, jak i na dyskotece. Co druga osoba po pięćdziesiątce ma trudności z rozumieniem mowy w hałasie

Jak się okazuje, postęp techniczny może zwiększać zagrożenie dla słuchu. Dopóki młodzież słuchała przez słuchawki muzyki z walkmanów, zbyt duże zwiększanie głośności nie miało sensu - zniekształcenia odbierały całą przyjemność. Czysty cyfrowy dźwięk z odtwarzaczy CD i mp3 brzmi świetnie, nawet słuchany "na maksa", ale szkodzi naszym uszom, jak każdy długotrwały hałas.

Pierwsze aparaty słuchowe z początków ubiegłego wieku były sporymi skrzynkami. Pojawienie się tranzystorów pozwoliło zmieścić całe urządzenie w kieszeni, a dzięki układom scalonym powstały modele noszone za uchem lub w przewodzie słuchowym. Jednak ich funkcje wciąż były ograniczone. Dopiero lata 90. XX wieku przyniosły jakościowe zmiany - najpierw pojawił się układ automatycznej regulacji głośności, a w roku 1996 - przełomowy cyfrowy aparat słuchowy.

d14aju9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14aju9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj