Trwa ładowanie...

Komorowski z Obamą o wzmocnieniu flanki wschodniej NATO

Wzmocnienie flanki wschodniej NATO w nowej sytuacji międzynarodowej oraz sytuacja na Ukrainie, spotkanie prezydentów krajów Europy Środkowej i Wschodniej Warszawie, były głównymi tematami rozmowy prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych - poinformował minister Jaromir Sokołowski. Dodał, że Barack Obama podtrzymał swoją deklarację, że będzie prosił Kongres o przekazanie miliarda dolarów na wsparcie sojuszników Stanów Zjednoczonych.
Share
Barack Obama i Bronisław Komorowski
Barack Obama i Bronisław KomorowskiŹródło: PAP/WP.PL
d3m79xg

Wcześniej Biały Dom poinformował, że prezydent USA Barack Obama rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z prezydentem Bronisławem Komorowskim o sytuacji na Ukrainie, przygotowaniach do szczytu NATO oraz odpowiedzi wspólnoty transatlantyckiej na zestrzelenie boeinga 777. Według Białego Domu obaj prezydenci wymienili też poglądy przed spotkaniem w Warszawie przywódców dziewięciu państw członkowskich NATO z Europy Środkowej i Wschodniej.

Również minister w Kancelarii Prezydenta RP podkreślił w TVP1, że tematem rozmowy Komorowskiego i Obamy "było wzmocnienie flanki wschodniej (NATO), próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, co zrobić, żeby wzmocnić NATO w nowej sytuacji międzynarodowej, po agresji rosyjskiej na Ukrainie, po jednak pewnym tąpnięciu w tej części Europy". - Chodzi o to, żeby wzmocnić Sojusz, żeby wzmocnić flankę wschodnią, o tym prezydenci rozmawiali wczoraj wieczorem - podkreślił Sokołowski.

Jak dodał, prezydenci rozmawiali też o zaplanowanym na wtorek w Warszawie spotkaniu przywódców dziewięciu państw członkowskich NATO z Europy Środkowej i Wschodniej. W spotkaniu wezmą udział - na zaproszenie Polski - przywódcy Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii. Głównym tematem będzie wrześniowy szczyt NATO w Walii.

d3m79xg

Sokołowski powiedział, że Obama w trakcie rozmowy z Komorowskim przypomniał o swojej deklaracji, którą przedstawił w czerwcu w Warszawie, a która dotyczyła wzmocnieniu flanki wschodniej NATO. Amerykański prezydent zapowiedział wówczas, że będzie prosił Kongres o zatwierdzenie miliarda dolarów na wsparcie sojuszników Stanów Zjednoczonych.

- Prezydent (Obama) powiedział, że jest dobrej myśli, jeśli chodzi o zaakceptowanie tego projektu Białego Domu przez Kongres Stanów Zjednoczonych, przypomniał, że Stany Zjednoczone są żywotnie zainteresowane wzmocnieniem tej flanki (wschodniej NATO) - zaznaczył minister. Jak dodał, prezydenci rozmawiali też o przygotowaniach do szczytu NATO na początku września w Newport.

Zdaniem Sokołowskiego szczyt NATO w Newport będzie "najważniejszym szczytem od naszego wejścia do Sojuszu Północnoatlantyckiego 15 lat temu". - Jeśli tam (na szczycie) uda się wzmocnić flankę wschodnią, to rzeczywiście będzie to gigantyczny sukces - podkreślił minister.

W wydanym komunikacie Kancelaria Prezydenta poinformowała, że tematem rozmowy prezydentów Polski i USA było "spotkanie w Warszawie prezydentów państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii, które będzie dotyczyć przygotowań do szczytu NATO w Newport, ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia flanki wschodniej Sojuszu po rosyjskiej agresji na Ukrainę".

d3m79xg

"Prezydenci Komorowski i Obama omówili również konsekwencje zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych, jak również podkreślili potrzebę transatlantyckiej solidarności w odpowiedzi to tragiczne wydarzenie" - czytamy w komunikacie.

Komorowski i Obama ocenili też stan bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. "Bronisław Komorowski podkreślił znaczenie więzów transatlantyckich łączących Europę i USA" - czytamy w komunikacie. Polski i amerykański prezydent podkreślili również "znaczenie wkładu NATO w bezpieczeństwo Europy Środkowej i Wschodniej".

d3m79xg

Podziel się opinią

Share
d3m79xg
d3m79xg
Więcej tematów