Komorowski przedstawia swoje propozycje
Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w poniedziałek, że chce referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych, zmian systemu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz zmian w systemie podatkowym.
- Trzeba spojrzeć rzeczywistości prosto w oczy i wyciągnąć wnioski z wyniku wczorajszego głosowania - podkreślił Komorowski podczas swego wystąpienia w Belwederze. Sondażowe wyniki wyborów prezydenckich wskazują, że 24 maja odbędzie się druga tura głosowania; oznacza to dwa tygodnie kampanii wyborczej, podczas której o głosy wyborców będą walczyć Andrzej Duda i Bronisław Komorowski.
W ocenie prezydenta Komorowskiego, wyniki I tury wyborów prezydenckich "to ważny sygnał, szczególnie jeśli chodzi bardzo dobry wynik, ponad 20-proc. Pawła Kukiza". - To ważny sygnał o oczekiwaniu liczącej się części opinii publicznej na zmiany dotyczące relacji między obywatelem a państwem i wzmocnienia mechanizmów, które pozwalają obywatelom wpływać bezpośrednio na bieg spraw w Polsce - powiedział.
Jest więc - zaznaczył Komorowski - "pytanie o rolę referendów i jednomandatowych okręgów wyborczych". - Poparcie dla Pawła Kukiza odczytuję jako oczekiwanie, że nastąpią szybkie zmiany w tym zakresie i staram się wyjść tym oczekiwaniom naprzeciw - oświadczył prezydent.
Zapowiedział więc, że chce zarządzić za zgodą Senatu ogólnokrajowe referendum. - Chodzi o to, by obywatele rozstrzygnęli kilka istotnych kwestii, które nie mogą doczekać się rozstrzygnięcia od dłuższego czasu - argumentował Komorowski.
W referendum Polacy mieliby odpowiedzieć na trzy pytania dotyczące: wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz zmian w systemie podatkowym.
Prezydent poinformował również, że złoży w Sejmie projekt zmian w konstytucji, który ma umożliwić wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu. Przygotowywany jest - dodał - odpowiedni projekt zmian w ordynacji wyborczej. - Obywatele powinni powiedzieć, czy chcą głębokiej zmiany w tym zakresie - mówił Komorowski.
W referendum - zapowiedział - będzie także pytanie dotyczące likwidacji dotychczasowego systemu finansowania partii politycznych z budżetu państwa, "tworzonego w wyniku wysiłku wszystkich podatników".
Trzecie pytanie miałoby z kolei dotyczyć zmian w systemie podatkowym i wprowadzenia zasady "rozstrzygnięcia wątpliwości prawnych na korzyść obywatela". Daje to szansę obywatelowi na mocniejszą pozycję w relacjach z państwem - uważa prezydent.
Zgodnie z art. 144 konstytucji, prezydent ma prawo do zarządzenia referendum ogólnokrajowego. Według art. 60. ustawy o referendach ogólnokrajowych, w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa prezydent ma prawo zarządzić referendum, za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Przemawiając po podaniu sondażowych wyników wyborów, prezydent Bronisław Komorowski przyznał, że to poważne ostrzeżenie dla całego obozu władzy. Jest konieczna mobilizacja wszystkich sił Polski racjonalnej - powiedział prezydent, który uzyskał wynik 33,1 proc. podczas gdy jego główny konkurent Andrzej Duda zdobył 34,5 proc. głosów.
Zobacz także wideo: