Komorowski bardziej popularny, ale młodzi go nie lubią
56% Polaków dobrze ocenia prezydenta Bronisława Komorowskiego, 23% źle - wynika z lipcowego sondażu CBOS. Niezadowolenie z jego działalności najczęściej wyrażają m.in. badani w wieku 18-34 lata. Praca sejmu znajduje uznanie u 24% respondentów (zadowoleni z jego działalności są głównie młodzi oraz osoby o centrowych i prawicowych poglądach politycznych), negatywnie ocenia ją 58%.
W porównaniu z czerwcem poparcie dla prezydenta wzrosło o 3 punkty proc.; o 4 punkty proc. zmalał odsetek osób, którym nie podoba się praca głowy państwa. 21% respondentów nie ma wyrobionego zdania na temat działalności Bronisława Komorowskiego (to o 1 pkt proc. więcej niż w czerwcu).
Jak zauważa CBOS, mimo iż niemal we wszystkich grupach społecznych dominują pozytywne oceny działalności prezydenta, to niezadowolenie z jego działalności najczęściej wyrażają badani w wieku 18-34 lata, robotnicy, bezrobotni, respondenci o relatywnie niskich dochodach oraz osoby źle oceniający warunki materialne swoich gospodarstw domowych.
Z uznaniem o działalności prezydenta częściej niż inni wypowiadają się natomiast pracujący na własny rachunek poza rolnictwem, średni personel i technicy oraz osoby o centrowej orientacji politycznej.
CBOS zapytał też ankietowanych o ocenę pracy sejmu i senatu. Izbę niższą dobrze ocenia 24% badanych (o 4 punkty proc. więcej niż w czerwcu), źle - 58% (spadek o 7 punktów proc.). 18% badanych nie ma zdania na ten temat.
O działalności senatu pozytywną opinię ma jedna czwarta Polaków (25%, wzrost o 2 punkty), negatywną - 44% (spadek o 3 punkty). 31% respondentów nie ma wyrobionej opinii na temat działalności senatu.
Według CBOS, zadowoleniu z działalności sejmu sprzyja młody wiek (18-24 lata) oraz centrowe i prawicowe poglądy polityczne. Uznanie dla pracy posłów i senatorów nieco częściej niż inni wyrażają respondenci dobrze oceniający własne warunki materialne oraz zajmujący wysoką pozycję społeczno-zawodową. Pozytywne oceny senatorom najczęściej wystawiają ankietowani legitymujący się wyższym wykształceniem.
Sondaż przeprowadzono w dniach 30 czerwca - 6 lipca na liczącej 1080 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.