PolskaKomornicy: jesteśmy trybikiem - nie chcemy płacić życiem

Komornicy: jesteśmy trybikiem - nie chcemy płacić życiem

O bezpieczne i godziwe warunki wykonywanej pracy zaapelowali przedstawiciele komorników, kuratorów oraz policyjni związkowcy. Konferencję w tej sprawie zorganizowano w Warszawie po ostatnich głośnych napaściach na funkcjonariuszy publicznych. - Jako urzędnicy państwowi jesteśmy jednym z trybików dbających o porządek w naszym państwie - mówił prezes Krajowej Rady Komorniczej Andrzej Kulągowski. - Kuratorzy i komornicy nie mogą sobie pozwolić na to, by byli zagrożeni, żeby pracownicy narażali życie i zdrowie - podkreślił.

31.03.2010 | aktual.: 31.03.2010 15:29

Przedstawiciele samorządów komorników, kuratorów oraz NSZZ Policjantów przypomnieli podczas konferencji w stołecznej siedzibie Krajowej Rady Komorniczej wydarzenia z ostatnich tygodni. W połowie marca została zamordowana w Michałowie (Dolnośląskie) podczas wykonywania swych obowiązków 28-letnia kurator społeczna. Z kolei w ubiegłym tygodniu podczas egzekucji komorniczej w Komorzu (Wielkopolskie) dwóch policjantów towarzyszących komornikowi zostało oblanych benzyną i podpalonych przez dłużnika. - Państwo jest od tego, żeby zapewniało obywatelom policjanta, komornika i kuratora - powiedział Kulągowski.

Przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda powiedział, że zaostrzenie kar za napaści na funkcjonariuszy publicznych choć potrzebne, nie może być jedynym rozwiązaniem problemu bezpieczeństwa osób wykonujących obowiązki w imieniu państwa. Jak zaznaczył, chodzi także o odpowiednie zabezpieczenie i przygotowanie funkcjonariuszy przed interwencjami oraz zapewnienie im systemowego wsparcia finansowego i prawnego w przypadkach tragedii.

Według Dudy konieczny jest ustawowy system pomocy dla rodzin policjantów, którzy zginęli na służbie oraz zapewnienie udziału państwa w obowiązkowym ubezpieczeniu na życie policjantów.

Przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów Andrzej Martuszewicz powiedział z kolei, iż wszyscy kuratorzy powinni mieć możliwość natychmiastowego kontaktu z policją podczas wykonywania obowiązków. - Oczywiście jest też kwestia szkoleń dotyczących zachowań w sytuacjach ekstremalnych i samoobrony; wymiar sprawiedliwości powinien znaleźć na to środki - mówił.

Kulągowski mówił, iż wprawdzie "komornik nie będzie lubiany w społeczeństwie", ale - jak podkreślił - interwencję komornika lub kuratora poprzedza wyrok sądu wydany w imieniu państwa. Dopiero, gdy wyrok ten nie jest wykonywany wkracza komornik.

Dlatego, jak powiedział prezes rady komorniczej, potrzebna jest również prawna edukacja społeczeństwa. - Jako urzędnicy państwowi jesteśmy jednym z trybików dbających o porządek w naszym państwie - mówił.

Obecnie trwają prace legislacyjne nad projektami zaostrzającymi odpowiedzialność karną za ataki na funkcjonariuszy państwowych. Według propozycji zmian w Kodeksie karnym autorstwa rządu i prezydenta za zabójstwo funkcjonariusza państwowego na służbie groziłoby 25 lat więzienia albo dożywocie - byłby to tzw. kwalifikowany rodzaj tego przestępstwa. Projekty przewidują też zaostrzenie kar za napaść na funkcjonariusza i uszkodzenie jego ciała.

W ubiegłym tygodniu także Centralny Zarząd Służby Więziennej informował, iż wzrasta liczba napaści na funkcjonariuszy tej służby ze strony osadzonych i wskazywał, że kwestia zaostrzenia kar będzie dotyczyła także przejawów agresji wobec strażników więziennych.

Źródło artykułu:PAP
policjantatakkurator
Zobacz także
Komentarze (0)