Komórki macierzyste pomocne w leczeniu serca
Australijscy lekarze po raz pierwszy na świecie użyli do leczenia choroby wieńcowej serca komórek macierzystych, uzyskanych z tkanki dorosłego człowieka. Stawia to pod znakiem zapytania konieczność używania embrionów do produkcji komórek macierzystych w celach leczniczych.
10.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zespół kardiologów pod kierunkiem doktora Suku Thambera ze szpitala w Newcastle pobrał dorosłe komórki macierzyste ze szpiku kostnego trzech pacjentów. Wszczepiono je następnie do serca tych samych pacjentów, by spowodować wzrost nowych naczyń krwionośnych. Zastąpiły one zniszczone chorobą naczynia. Pacjenci byli w bardzo zaawansowanej chorobie wieńcowej i tradycyjne metody były już niemożliwe do stosowania.
Pierwsze badania wykazały, że krążenie krwi pacjentów uległo poprawie. 30 innych pacjentów czeka na zastosowanie tej metody. Doktor Thamber sądzi jednak, że możliwość korzystania w niektórych przypadkach z komórek macierzystych dorosłego człowieka, nie oznacza, iż można zrezygnować z badań na komórkach macierzystych pochodzących z embrionów.
Wcześniej, katolicki prymas Australii, arcybiskup George Pell wezwał do rozwoju badań nad dorosłymi komórkami macierzystymi, i zakazu badań na embrionach. Władze Australii zezwoliły w ubiegłym tygodniu na używanie do celów terapeutycznych embrionów, pozostałych po sztucznym zapłodnieniu.(aka)