Trwa ładowanie...
20-08-2015 09:55

"Kommiersant": Andrzej Duda chce przekonać NATO do umocnienia wschodnich rubieży

"Nowy prezydent Polski Andrzej Duda rozpoczyna kampanię, której celem jest przekonanie sojuszników z NATO o konieczności umacniania wschodnich rubieży Sojuszu" - informuje "Kommmiersant". Dziennik zaznacza, że Duda podczas pierwszych dwóch tygodni swojej prezydentury już kilkakrotnie mówił o "zagrożeniu ze strony Rosji". Moskwa zaś, jak podaje rosyjska gazeta, coraz częściej zarzuca Warszawie, że odgrywa "niemal główną rolę w rozwijaniu konfliktu z NATO".

"Kommiersant": Andrzej Duda chce przekonać NATO do umocnienia wschodnich rubieżyŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d13014h
d13014h

Rosyjska gazeta podkreśla, że "będzie to jednym z kluczowych tematów podczas jego pierwszej wizyty zagranicznej na nowym stanowisku". "23 sierpnia, w rocznicę podpisania w 1939 roku paktu Mołotow-Ribbentrop, przewidującego włączenie państw bałtyckich i wschodnich rejonów Polski do strefy interesów ZSRR, pan Duda odwiedzi Tallinn" - podaje "Kommiersant".

Powołując się na sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego, dziennik przekazuje, że "kluczowym celem Warszawy jest utworzenie stałych baz NATO w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce". "W kancelarii prezydenta Dudy żywi się nadzieję, że stosowną decyzję uda się przyjąć na kolejnym szczycie Sojuszu, który odbędzie się w Warszawie w 2016 roku" - pisze "Kommiersant".

Gazeta odnotowuje, że w pierwszych 100 dniach prezydentury Duda planuje odbyć około 30 wizyt zagranicznych. "Jedną z kluczowych powinno się stać listopadowe spotkanie na najwyższym szczeblu w Bukareszcie - miniszczyt NATO z udziałem przywódców krajów członkowskich Sojuszu z Europy Wschodniej" - informuje.

"Kommiersant" zauważa, że "Andrzej Duda, który stoi na czele państwa równo dwa tygodnie, zdążył już wygłosić kilka oświadczeń na temat 'zagrożeń ze strony Rosji' i roli NATO w podtrzymywaniu regionalnej stabilności".

d13014h

W ocenie moskiewskiego dziennika "trudno zarzucać NATO bezczynność - po wybuchu kryzysu ukraińskiego Sojusz poczynił cały szereg kroków, mających na celu umocnienie swoich zdolności obronnych". "Wszelako polskie władze uważają, że to nie wystarczy i przedłożyły sojusznikom z NATO Warszawską Inicjatywę Adaptacji Strategicznej - pakiet propozycji zmierzających do wzmocnienia obecności Sojuszu w Europie Wschodniej" - pisze "Kommiersant".

Gazeta cytuje źródło w kwaterze NATO w Brukseli, którego zdaniem "niepokój polskich władz można zrozumieć, mając na uwadze kontynuowanie przez Rosję interwencji na Ukrainie, militaryzację kraju, prowokacyjny kurs i retorykę rosyjskiego kierownictwa, a także brak jakiejkolwiek przejrzystości przy podejmowaniu przez Moskwę decyzji".

"Kommiersant" przypomina, że po wyborczym zwycięstwie Dudy polskie źródła dyplomatyczne "dawały do zrozumienia, że w obecnych warunkach nie należy spodziewać się ocieplenia w relacjach między Warszawą i Moskwą, co najmniej do czasu zażegnania kryzysu ukraińskiego".

"Moskwa ze swej strony wysuwa kontrpretensje - twierdzi, że Warszawa odgrywa niemal główną rolę w rozwijaniu konfliktu z NATO. MSZ Rosji już wcześniej zarzuciło 'kilku polskim oficjalnym działaczom' grę na podwyższenie napięcia militarnego na tak zwanej wschodniej flance Sojuszu" - pisze dziennik.

d13014h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13014h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj