Komitet Wyborczy Nowa Jakość: wprowadzić prawybory w sieci
Obywatelski Komitet Wyborczy Nowa Jakość opowiada się za "istotną zmianą" w procedurze wyboru parlamentarzystów poprzez wprowadzanie prawyborów w Internecie. Cała siła tego pomysłu tkwi w jego klarowności i przejrzystości - zapewniał na konferencji prasowej rzecznik KW Nowa Jakość Tomasz Filaszkiewicz.
18.07.2005 19:05
Jego zdaniem, wprowadzenie prawyborów zamieni "filtr partyjny" na "filtr społeczny" oraz na "powszechne i rzeczywiście wolne prawybory".
W ten sposób będziemy mogli wyłaniać kandydatury "prawdziwe", będziemy mieli możliwość głosowania na osoby, które my wskażemy, że mają się znaleźć na listach wyborczych. Chcemy być dumni ze swoich posłów, a o tym, kto nimi zostanie, chcemy decydować od A do Z - przekonywał Filaszkiewicz. Przyznał, że proponowane rozwiązanie jest "prezentem dla społeczeństwa", ponieważ żaden z członków komitetu nie zamierza kandydować w wyborach.
Na swojej stronie internetowej członkowie KW Nowa Jakość określają się jako "grupa osób, które od kilku lat nie mają na kogo głosować, więc nie głosują, lub w najlepszym razie oddają głos przeciw, a nie za", oraz jako ci, którzy "przez lata czekali na nową jakość w polityce i na możliwość głosowania z pełnym przekonaniem".
Osoby tworzące KW Nowa Jakość napisały, że "wolne i powszechne prawybory to rękawica rzucona obecnej klasie politycznej, od której obecnie zależy, jakich ludzi mamy prawo poprzeć podczas wyborów, a więc spośród jakich mamy możliwość wybierać".
Ich zdaniem, "wolny wybór zaczyna się tam, gdzie kończy się władza partyjnych ideologii".
Zgodnie z zamysłem KW Nowa Jakość, kandydat, który chciałby zarejestrować się w prawyborach, musiałby przysłać swoje dane i wpłacić pieniądze na własną kampanię. Członkowie komitetu proponują także likwidację ograniczenia wieku, umożliwiającego głosowanie. Opowiadają się natomiast za wprowadzeniem bariery w postaci biegłej znajomości języka polskiego przez wszystkich, którzy chcieliby oddać głos.