Komisja zdecydowała. Wiemy, co z "Lex TVN"
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zdecydowała o przyjęciu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zwanej też "Lex TVN". Przyjęto też kilka poprawek. Wnioski opozycji zostały odrzucone.
We wtorek 27 lipca sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zdecydował o przyjęciu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która nazywana jest też "Lex TVN".
"Lex TVN" trafi do Sejmu. Komisja zdecydowała
Za przyjęciem projektu ustawy w całości wraz z przyjętymi poprawkami zagłosowało 16 posłów. "Przeciw" było 12 parlamentarzystów, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Do projektu ustawy zgłoszono kilka poprawek, przyjęto jednak dwie - zgłosili je poseł wnioskodawca Marek Suski (PiS) oraz Jarosław Sachajko z Kukiz 15'.
"Lex TVN". Minister z KPRM wprost: rynek potrzebuje zmian
"Lex TVN" z poprawkami. Marek Suski określa podmioty zagraniczne
Poprawka zgłoszona przez posła Suskiego dotyczyła określenia podmiotów zagranicznych, których zmiany w ustawie "Lex TVN" nie obejmą. Chodzi zwłaszcza o art. 40a ust. 5.
"Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - czytamy w poprawce zgłoszonej przez Marka Suskiego.
Z kolei poprawka do projektu nowelizacji ustawy zgłoszona przez posła Jarosława Sachajko dotyczyła wyłączenia z możliwości zakupu większości akcji spółek Skarbu Państwa.
Tu pojawiły się wątpliwości co do dalszej roli spółek zależnych oraz celowych, jednak biuro legislacyjne nie było w stanie "na gorąco" sprecyzować tych kwestii. Poprawka uzyskała jednak poparcie Marka Suskiego, a w rezultacie została przyjęta większością głosów 16:12 przy jednej osobie wstrzymującej się.