PolitykaKomisja weryfikacyjna. Rafał Bochenek u Kamili Baranowskiej: duże prawdopodobieństwo, że będzie to projekt rządowy

Komisja weryfikacyjna. Rafał Bochenek u Kamili Baranowskiej: duże prawdopodobieństwo, że będzie to projekt rządowy

- Trwa dyskusja. Myślę, że jest duże prawdopodobieństwo, że będzie to projekt rządowy. Ustawa jest na wykończeniu. Podlega obecnie obróbce legislacyjnej - oznajmił w programie "WP rozmowa" rzecznik rządu Rafał Bochenek, pytany o komisję weryfikacyjną w sprawie reprywatyzacji.

Natalia Durman

25.10.2016 | aktual.: 25.10.2016 16:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O tym, że resort sprawiedliwości opracował projekt ustawy zmierzający do powołania komisji weryfikacyjnej, która badałaby decyzje reprywatyzacyjne wydawane dla Warszawy pod kątem ich zgodności z prawem, poinformowali tydzień temu na wspólnej konferencji prasowej: prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Pytany w "WP rozmowie", czy powołanie komisji to dobry pomysł, Bochenek oznajmił, że sama informacja o jej powołaniu pokazała, że Hanna Gronkiewicz-Waltz potrafi spojrzeć krytycznie na działania swoje, swojej rodziny i na majątek, który przejęła.

- Wszyscy mówili, że kamienica przy ul. Noakowskiego nie musiała zostać przejęta przez rodzinę pani prezydent legalnie. W ostatnich dniach dowiadujemy się, że jako organ wystąpiła do SKO z pismem, które kwestionuje zasadność przyznania jej tej kamienicy. Komisja weryfikacyjna na pewno nie jest jakimś nadsądem, jest osadzona w polskim prawie. Będzie podlegać sądom administracyjnym - dodał rzecznik rządu.

Gronkiewicz-Waltz składa wniosek

Prezydent Warszawy w poniedziałek złożyła wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o wznowienie postępowania ws. zwrotu kamienicy przy ul. Noakowskiego 16. Część tej nieruchomości została w 2003 roku zwrócona mężowi prezydent stolicy.

Gronkiewicz-Waltz napisała w piśmie do SKO, że postępowania zakończone decyzją zwrotową z 2003 r. "mogły zostać przeprowadzone na podstawie dokumentów, co do których istnieje możliwość, iż zostały sfałszowane".

Komentarze (0)