PolskaKomisja Wenecka komentuje ustawy o sądownictwie

Komisja Wenecka komentuje ustawy o sądownictwie

W piątek Sejm przyjął poprawki do prezydenckich ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądowniczej. Komisja Wenecka wydała opinię na temat tych zmian. – To zagrożenie dla sądownictwa – brzmi komunikat organu Rady Europy.

Komisja Wenecka komentuje ustawy o sądownictwie
Źródło zdjęć: © iStock.com | AndreyPopov

Jest reakcja na nowelizację ustaw o KRS i SN. Komisja zaznacza, że chciała odwiedzić Polskę w listopadzie, ale rząd przełożył wizytę na "okres po sesji plenarnej w grudniu" - informuje portal wpolityce.pl. - Komisja Wenecka postanowiła prowadzić prace przyjmując opinię w grudniu bez uprzedniej wizyty po to, by mogła być ona jeszcze przydatna w dyskusji w polskim parlamencie - brzmi stanowisko organu zajmującego się prawem konstytucyjnym.

Eksperci zaznaczyli, że widać poprawę w stosunku do zmian, które zostały zaproponowane w lipcu. Jednak nie są one zbyt duże. Największe obawy budzi wybór 15 członków KRS-u przez Sejm. - To będzie upolitycznienie sądownictwa - twierdzą.

Komisja Wenecka podzieliła się również zastrzeżeniami co do Sądu Najwyższego. Według niej sędziowie, którzy zasiądą w dwóch nowych izbach będą mieli zdecydowanie zbyt duże uprawnienia. - To postawi ich ponad innymi - czytamy w uzasadnieniu.

Zobacz też: Spotkanie Komisji Weneckiej z opozycją

Kolejny zarzut dotyczył sędziów SN. Powinni oni pełnić swoje zadania tak jak stanowią przepisy dotyczące wieku emerytalnego w Polsce. A wcześniejsze ich usunięcie będzie zagrażało "niezależności całości sądownictwa".

Na sam koniec unijny organ wyraził zadowolenie z faktu, że polskie władze są otwarte na dialog.

Źródło: Wpolityce.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (36)