PolskaKomisja wciąż nie ma protokołów z powiatów w woj. śląskim

Komisja wciąż nie ma protokołów z powiatów w woj. śląskim

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Katowicach ciągle nie otrzymała żadnych protokołów z powiatów. Bez nich nie można podliczyć wyników głosowania do sejmiku. Według wyników cząstkowych podawanych przez PKW - PiS wyprzedza PO.

Komisja wciąż nie ma protokołów z powiatów w woj. śląskim
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

Dyrektor katowickiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach Wojciech Litewka powiedział, że minionej nocy nie zmieniło się nic, jeśli chodzi o działanie systemu informatycznego - awaria nadal uniemożliwia podliczenie wyników.

- Wciąż nie mamy ani jednego protokołu do sejmiku. Jeśli dostaniemy informację, że któryś z nich ma dotrzeć, Wojewódzka Komisja Wyborcza zbierze się w bardzo krótkim czasie - powiedział Litewka.

Osoby odpowiadające za wybory w powiatach w dalszym ciągu mają problemy z wygenerowaniem protokołów, mimo wprowadzenia danych. Protokoły są podstawą do obliczenia wyników wyborów do sejmiku wojewódzkiego.

Według cząstkowych danych podanych przez PKW w nocy z poniedziałku na wtorek, a obejmujących tylko komitety ogólnopolskie, w wyborach do sejmiku śląskiego prowadzi PiS (25,24 proc.) przed PO (23,09 proc.). Na dalszych miejscach znalazły się PSL (19,9 proc.) i SLD Lewica Razem (8,81 proc.).

5 proc. progu wyborczego nie przekroczyły - jak wynika z cząstkowych danych - Komitet Wyborczy Nowa Prawica-Janusza Korwin-Mikkego, Ruch Narodowy, Demokracja Bezpośrednia. PKW powołuje się na dane z blisko 109 tys. protokołów głosowania w obwodach, na blisko 123,4 tys. w całym kraju.

W związku z tym, że PKW przekazała wyłącznie cząstkowe dane dotyczące komitetów ogólnopolskich, dane te nie zawierają informacji o Ruchu Autonomii Śląska.

W ostatnich wyborach 2010 r. wygrała PO uzyskując w sejmiku woj. śląskiego 22 spośród 48 mandatów. PiS zdobyło 11 mandatów, SLD dziesięć, Ruch Autonomii Śląska - trzy, a PSL - dwa. W toku kadencji PiS utraciło dwa głosy - radni z listy tego ugrupowania przeszli pod szyldy RAŚ (liczba mandatów wzrosła z 3 do 4) i Solidarnej Polski. Koalicję początkowo tworzyły PO, PSL i Ruch Autonomii Śląska; po odejściu z niej RAŚ wiosną 2013 r. PO i PSL zawarły "porozumienie techniczne" z SLD.

W wyborach samorządowych, które odbyły się 16 listopada br., mieszkańcy woj. śląskiego wybierali 45 radnych sejmiku woj. śląskiego (dotąd 48 radnych). Powodem jest spadek liczby mieszkańców regionu poniżej 4,5 mln.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)