Trwa ładowanie...
dl0avb7

Komisja Granic Szelfu Kontynentalnego przyznała Falklandy Argentynie. Londyn: "Falklandy są brytyjskie"

• CLCS wyraziła zgodę na powiększenie przestrzeni morskiej Argentyny
• W ten sposób potwierdzono suwerenne prawa tego kraju do Falklandów
• Wlk. Brytania: CLCS "nie ma jurysdykcji nad suwerennością Falklandów"
• W 1982 roku oba kraje stoczyły o Falklandy krótką wojnę
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Referendum za pozostaniem Falklandów przy Wielkiej Brytanii w 2013 r.
Referendum za pozostaniem Falklandów przy Wielkiej Brytanii w 2013 r. (AFP, Fot: TONY CHATER)
dl0avb7

Komisja Granic Szelfu Kontynentalnego (CLCS) zaaprobowała postulowane przez Buenos Aires powiększenie morskiej przestrzeni Argentyny o 35 proc.

"Poszerzenie granic szelfu naszego kraju pozwala nam bronić bogactw naszych mórz" - napisał we wtorek na Facebooku prezydent Argentyny Mauricio Macri. Podkreślił, że Argentyna zyska 1,7 miliona kilometrów kwadratowych. Stanowisko CLCS uznał też za przyznanie przez ONZ istnienia sporu terytorialnego Argentyny z Wielką Brytanią.

Ta decyzja potwierdza suwerenne prawa Argentyny do Falklandów - "strefy ważnej z politycznego, gospodarczego i strategicznego punktu widzenia" - podkreśliła szefowa argentyńskiej dyplomacji Susana Malcorra.

dl0avb7

Brytyjskie MSZ wyraziło we wtorek opinię, że CLCS "nie ma jurysdykcji nad suwerennością Falklandów". "Rząd Zjednoczonego Królestwa w dalszym ciągu nie ma żadnych wątpliwości w kwestii suwerenności nad Falklandami ani prawa tamtejszych wyspiarzy do decydowania o swojej przyszłości" - podkreślono.

Rzeczniczka premiera Davida Camerona powiedziała, że Londyn nie otrzymał jeszcze szczegółów stanowiska CLCS. Dodała, że ta oenzetowska komisja jako organ doradczy wydaje jedynie zalecenia, które nie są prawnie wiążące.

Londyn obiecuje wsparcie brytyjskim firmom prowadzącym poszukiwania złóż ropy naftowej w rejonie Falklandów. Argentyński rząd poinformował w kwietniu ub.r. o podjęciu kroków prawnych przeciwko pięciu firmom, w tym trzem brytyjskim, prowadzącym poszukiwania ropy i gazu pod dnem morskim wokół Falklandów.

Falklandy od 1833 roku należą do Wielkiej Brytanii. Argentyna nazywa je Malwinami (hiszp. Islas Malvinas) i zgłasza do nich roszczenia. W 1982 roku oba kraje stoczyły o Falklandy krótką wojnę, w której zginęło ok. 900 osób. W 2013 roku ogromna większość mieszkańców Falklandów opowiedziała się w referendum za pozostaniem w Wielkiej Brytanii.

dl0avb7

Podziel się opinią

Share
dl0avb7
dl0avb7
Więcej tematów