PolskaKomisja Europejska wstrzymała mld euro dla Polski

Komisja Europejska wstrzymała mld euro dla Polski

Komisja Europejska wstrzymała od
początku 2005 roku wypłacanie środków z funduszy spójności dla
Polski na 45 projektów wartych około 1 mld euro, ponieważ polskie
regulacje dotyczące ochrony środowiska nie są zgodne z unijnymi
wymogami - poinformowała dziennikarzy Ana-Paula Laissy,
rzeczniczka komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuty Huebner.

24.05.2005 | aktual.: 24.05.2005 18:58

Kiedy dowiedzieliśmy się, że polskie prawo nie jest odpowiednio dostosowane, wstrzymaliśmy od początku tego roku wypłaty na 45 projektów z 2004 roku finansowanych z funduszy spójności na ochronę środowiska i transport. Szacunki mówią, że jest to kwota około 1 mld euro - oznajmiła Laissy.

Nie zdradziła, o jakie projekty chodzi, ale najprawdopodobniej nie o regionalne, tylko o duże projekty o charakterze narodowym, jak np. budowa autostrad.

Laissy podkreśliła jednocześnie, że problem powinien być szybko rozwiązany, tym bardziej że "polski parlament przyjął już odpowiednie regulacje", a ustawa czeka tylko na podpis prezydenta.

Komisja ma we wrześniu ocenić, czy przyjęte nowe regulacje prawne są zgodne ze standardami unijnymi i jeśli tak, to wznowi wypłacanie środków.

Nawet jeśli KE uruchomi wydawanie środków, to ta kilkumiesięczna przerwa może mieć złe konsekwencje. W UE obowiązuje bowiem tzw. zasada "n+2", zgodnie z którą środki powinny być wydane na dany projekt w ciągu dwóch lat od zaakceptowania projektu. Jeśli w ciągu tego czasu kraje nie przedstawią KE wszystkich dokumentów i rachunków, to pieniądze przepadną.

W środę Sejm znowelizował ustawę Prawo ochrony środowiska. Dostosowuje ona polskie przepisy do prawa wspólnotowego. Wprowadza m.in. zapisy dotyczące m.in. oceny oddziaływania niektórych planów i programów na środowisko, oceny skutków niektórych publicznych i prywatnych przedsięwzięć, ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, zapobiegania i ograniczania zanieczyszczeń oraz oceny i zarządzania poziomem hałasu.

Dziennikarce PAP nie udało się ustalić, czy na pewno chodzi o przepisy zawarte w znowelizowanej w środę ustawie Prawo ochrony środowiska i dlaczego tak późno wprowadza się je do polskiego prawa. Wicedyrektor sekretariatu szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Patryk Łoszewski powiedział PAP, że minister Jarosław Pietras nie będzie się na ten temat wypowiadał, ponieważ właściwym organem w tej kwestii jest resort środowiska.

W sekretariacie ministerstwa poinformowano, że informacji na ten temat może udzielić tylko dyrektor departamentu integracji europejskiej w resorcie Grażyna Niesyto. Ta zaś była po południu nieuchwytna. Nowo mianowany we wtorek minister środowiska Tomasz Podgajniak wyleciał do Nowego Jorku.

Klaudia Balcerowiak

Źródło artykułu:PAP
ekologiakedotacje
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)