Komisja Europejska pomaga w opracowaniu kompromisu budżetowego
Komisja Europejska włączyła się na prośbę
W. Brytanii w przygotowywanie nowej propozycji budżetowej, a
zwłaszcza rozwiązanie kwestii sposobu obliczania brytyjskiego
rabatu we wpłatach do wspólnego budżetu UE. Propozycja ma być
przedstawiona jeszcze w piątek na szczycie UE w Brukseli,
poświęconym budżetowi na lata 2007-2013 - powiedział rzecznik KE
Johannes Laitenberger.
16.12.2005 | aktual.: 16.12.2005 18:18
Udział Komisji dotyczy zarówno poziomu wydatków, wysokości rabatu brytyjskiego, jak i mechanizmów jego obliczania - wyjaśnił rzecznik.
Szereg krajów, w tym Polska, krytykuje Wielką Brytanię za to, że dzięki swojemu rabatowi, którego mechanizmu nie chce zmienić, nie uczestniczy w wystarczającym stopniu w kosztach rozszerzenia UE.
Według obliczeń francuskich przypadający na Wielką Brytanię udział w kosztach finansowania nowych krajów w latach 2007-13 wyniesie 18,5 mld euro (włączając w to fundusze dla Bułgarii i Rumunii). Jeśli odjąć od tego koszty wspólnej polityki rolnej, jest to 14 mld euro.
Obecnie Wielka Brytania skłonna jest zmniejszyć swój rabat o 8 mld euro. Francja uważa, że mechanizm obliczania rabatu nie powinien obejmować kosztów rozszerzenia. Zgadza się nawet, by rabat obejmował wydatki rolne. Dlatego domagała się redukcji rabatu o 14 mld euro - na tyle szacuje "sprawiedliwy" udział Wielkiej Brytanii w kosztach rozszerzenia, który powinna wnieść do wspólnej kasy.
Według źródeł dyplomatycznych Francja gotowa jest zgodzić się na to, by do takiego w pełni "sprawiedliwego" brytyjskiego udziału dojść na trwałe dopiero po 2013 roku. Już teraz żąda jednak wyraźnego zapisu w porozumieniu budżetowym, że to nastąpi. Na razie cięcia w rabacie miałyby wynieść co najmniej 11 mld euro, czyli o 3 mld więcej, niż oferują sami Brytyjczycy.
Udział Komisji Europejskiej w obliczeniach ma zaowocować przedstawieniem konkretnych liczb i mechanizmów, których Laitenberger nie podał, a które mają się znaleźć w brytyjskiej propozycji. Nie oznacza to jednak, że KE bierze odpowiedzialność za propozycję, którą Brytyjczycy przedstawią.
Rabat brytyjski to ulga we wpłatach Londynu do budżetu UE, wywalczona przez premier Margaret Thatcher w 1984 roku. Liczona jest proporcjonalnie do wielkości budżetu (bez wydatków na stosunki zewnętrzne), który wzrasta wraz z przyjmowaniem kolejnych ubogich krajów. Im większy budżet, tym większy rabat. Zdaniem Komisji Europejskiej, bez żadnych zmian rabat wzrósłby do 2013 roku do 7,7 mld euro rocznie.
Michał Kot, Inga Czerny