Trwa ładowanie...
d45m5u1
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Komisja Europejska odniosła się do propozycji Davida Camerona: wysoce problematyczne

Niektóre propozycje dotyczące reformy UE, przedstawione przez brytyjskiego premiera Davida Camerona, są wysoce problematyczne - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas. Jak dodał, chodzi m.in. o dyskryminację części obywateli UE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
David Cameron
David Cameron (PAP/EPA, Fot: ANDY RAIN)
d45m5u1

Komisja Europejska i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, potwierdzili, że otrzymali list od premiera Camerona dotyczący reform UE. Sześciostronicowy list uważany jest za początek negocjacji w sprawie warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii. Brytyjczycy mają wypowiedzieć się w tej sprawie w referendum.

Tusk zapowiedział na Twitterze, że w przyszłym tygodniu rozpocznie dwustronne konsultacje z krajami członkowskimi oraz Parlamentem Europejskim na temat brytyjskich propozycji.

Z kolei rzecznik KE przedstawił bardzo wstępną ocenę tych propozycji, które zostaną poddane szczegółowej analizie. - Na pierwszy rzut oka dostrzegamy wiele elementów, które wydają się wykonalne, jak np. możliwość zwiększenia roli parlamentów narodowych. Niektóre sprawy są trudniejsze, jak dotyczące zasady "coraz ściślejszej Unii" i relacji między krajami strefy euro i spoza niej, a inne są bardzo problematyczne, gdyż dotyczą fundamentalnych swobód na wspólnym rynku - powiedział Margaritis Schinas.

d45m5u1

- Bezpośrednia dyskryminacja części obywateli UE wyraźnie zalicza się do tej ostatniej kategorii - dodał.

Uwaga ta dotyczy brytyjskich postulatów w sprawie dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów z innych krajów unijnych. W swoim przemówieniu, wygłoszonym we wtorek rano w Londynie, Cameron powiedział, że liczy na wprowadzenie obowiązku czteroletniego stażu pracy w Wielkiej Brytanii przed uzyskaniem prawa do zasiłków i dopłat socjalnych, a także zlikwidowanie świadczeń na dzieci, które mieszkają w innym kraju członkowskim. Przyznał jednak, że uzyskanie politycznej zgody na te propozycje może być trudne.

- Komisja uważa list premiera Camerona za początek, a nie koniec negocjacji. Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker kilka razy powtarzał, że jesteśmy gotowi pracować nad sprawiedliwym porozumieniem dla Wielkiej Brytanii, które będzie także sprawiedliwe dla pozostałych krajów członkowskich - zaznaczył Schinas.

Rzecznik wskazał, że w swoim przemówieniu Cameron zapewnił, iż będzie otwarty na poszukiwanie różnych dróg osiągnięcia swoich celów.

Referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE odbędzie się zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami Davida Camerona "najpóźniej do końca 2017 r."; najprawdopodobniej w drugiej połowie 2016 roku. Wyborcy odpowiedzą na pytanie, czy chcieliby, by Wielka Brytania pozostała lub opuściła Wspólnotę. - Decyzja, która zapadnie, będzie prawdopodobnie najważniejszą decyzją w naszym życiu - podkreślił Cameron w swoim przemówieniu.

d45m5u1

Podziel się opinią

Share

d45m5u1

d45m5u1
Więcej tematów