Trwa ładowanie...
08-01-2016 12:25

Komisja Europejska dostała odpowiedź polskiego rządu na list ws. ustawy medialnej

• Komisja Europejska dostała odpowiedź od polskiego rządu ws. ustawy medialnej
• Poinformował o tym rzecznik KE Margaritis Schinas
• Obecnie pismo jest analizowane przez Komisję
• Na list Timmermansa ws. ustawy medialnej odpowiedział Aleksander Stępkowski
• Wiceminister spraw zagranicznych zapewnia w piśmie, że pluralizm w mediach publicznych "nie zostanie naruszony"

Komisja Europejska dostała odpowiedź polskiego rządu na list ws. ustawy medialnejŹródło: AFP, fot: Emmanuel Dunand
d3dlx98
d3dlx98

Komisja Europejska otrzymała od polskiego rządu odpowiedź na list dotyczący ustawy o radiofonii i telewizji - poinformował rzecznik KE Margaritis Schinas. Według rzecznika odpowiedź nadeszła w czwartek wieczorem. Komisja analizuje to pismo.

W ub. tygodniu wiceszef KE Frans Timmermans wysłał list do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry ws. ustawy o radiofonii i telewizji, prosząc o informacje na ten temat i wykazanie, jak przepisy unijne, mówiące o konieczności promowania pluralizmu w mediach, były uwzględniane w przygotowywaniu ustawy.

Jak powiedział rzecznik Komisji Europejskiej, Timmermans napisał w liście, że "wolność i pluralizm mediów są kluczowe dla pluralistycznego społeczeństwa i dla państwa członkowskiego UE, które respektuje wspólne wartości, na jakich oparta jest Wspólnota".

Odpowiedź Polski

"Polska w pełni uznaje wolność i pluralizm mediów, traktując je jako kluczowy element pluralistycznego społeczeństwa" - zaznacza podsekretarz stanu w MSZ Aleksander Stępkowski w odpowiedzi na list Timmermansa.

d3dlx98

W odpowiedzi na wątpliwości Komisarza Timmermansa, Aleksander Stępkowski wskazał na brak związku między przywołanym przez Komisarza - Motywem 94 Dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych (Dyrektywa 2010/13/UE) a przedmiotem nowelizacji ustawy medialnej z dnia 30 grudnia 2015 r. "Nowelizacja z dnia 30 grudnia 2015 r. dotyczy funkcji właścicielskich Państwa sprawowanych wobec spółek będących własnością Skarbu Państwa i w żadnym razie nie jest to środek wykonawczy Dyrektywy 2010/13/UE" - wyjaśnia w liście wiceszef polskiej dyplomacji.

"Wszystkie kompetencje regulacyjne przyznane Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, w tym kompetencje mające na celu zapewnienie pluralizmu, pozostają nienaruszone. Nie ma takich wymogów prawa unijnego, które by nakazywały przyznać organowi regulującemu rynek mediów kompetencje ustalania składu zarządów spółek mediów publicznych" - zaznacza wiceminister.

"Wolność informacji i wolność słowa są w pełni doceniane i przestrzegane przez rząd polski, który podejmuje działania niezbędne dla pełnego ich zapewnienia" - podkreśla w liście wiceszef polskiego MSZ. Jednocześnie stwierdza on stałą gotowość rządu polskiego do współpracy z Komisją Europejską, zastrzegając jednak, że "narażanie rządu polskiego na interwencje inspirowane przez niesprawiedliwe, stronnicze i politycznie motywowane enuncjacje może nieść za sobą niekorzystne konsekwencje dla tej współpracy, czego należy starannie unikać".

Tzw. mała ustawa medialna

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zakłada m.in. wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia, zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, a także powoływanie ich nowych organów przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych". Na mocy tej ustawy w piątek 8 stycznia powołano nowych prezesów TVP i PR - szefem Telewizji Polskiej został Jacek Kurski, a szefową Polskiego Radia została Barbara Stanisławczyk.

d3dlx98
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dlx98
Więcej tematów