PolskaKomisja ds. Papały oznacza upolitycznienie śledztwa?

Komisja ds. Papały oznacza upolitycznienie śledztwa?

Prokurator Krajowy zaapelował do posłów, by nie powoływali komisji śledczej w sprawie śledztwa dotyczącego zabójstwa generała Marka Papały. Zdaniem Janusza Kaczmarka, jej powołanie może zostać wykorzystane przez obrońców Edwarda Mazura, że sprawa zabójstwa byłego komendanta policji ma charakter polityczny. Dodał, że Komisja mogłaby również zagrozić bezpieczeństwu świadków, którzy mieliby przed nią zeznawać. Prokurator Krajowy przedstawił w Sejmie fakty dotyczące tego śledztwa.

27.10.2006 | aktual.: 27.10.2006 21:03

W Sejmie zakończyła się debata na temat śledztwa w sprawie zabójstwa byłego komendanta policji Marka Papały. Na sali było zaledwie kilkunastu posłów. Sejm przyjął przez aklamację informację prokuratora krajowego Janusza Kaczmarka o śledztwie w sprawie zabójstwa gen. Marka Papały. Wniosek o przedstawienie informacji złożył klub PiS.

"To był czarny dzień w historii Polski"

Prokurator krajowy Janusz Kaczmarek powiedział, że 25.VI.1998 roku kiedy w sposób bestialski zamordowano generała, "to był czarny dzień w historii Polski". Jak dodał, sprawa ta powinna być i jest priorytetem dla prokuratury i organów ścigania, w wykryciu sprawców, podżegaczy i osób zlecających to morderstwo.

Oczekujemy ze spokojem na proces ekstradycyjny, choć może on trwać długo, nawet kilkanaście miesięcy- dodał Kaczmarek. Podkreślił, że amerykański sąd nie zwrócił się o uzupełnienie materiału dowodowego w sprawie Mazura.

Kaczmarek przypomniał, że zarzuty w sprawie postawiono Ryszardowi Boguckiemu. Został on oskarżony o to, że w 1998 r., chcąc by Zbigniew G. zabił Papałę, nakłaniał go do tego za 30 tys. dolarów oraz że 25 czerwca 1998 r., wspólnie z innymi, w ramach podziału ról, obserwował miejsce zabójstwa, podczas gdy "inna osoba" zabiła Papałę. Andrzej Zieliński, ps. Słowik, jest podejrzany o to, że w kwietniu 1998 r. w Gdańsku, nakłaniał Artura Z. do zabójstwa Papały, oferując mu 40 tys. dolarów.

Taki sam zarzut ma Mazur - że w kwietniu 1998 r., nakłaniał Artura Z. do zabójstwa Papały, oferując 40 tys. dolarów. Polska domaga się ekstradycji Mazura z USA, gdzie od tygodnia przebywa w areszcie. Decyzję w tej sprawie sąd w Chicago odroczył do 15 listopada.

Kaczmarek zreferował starania polskich władz o ekstradycję Mazura oraz przebieg śledztwa. Gromadzony jest materiał w celu ustalenia wszystkich oraz motywu działania sprawców - powiedział. Dodał, że w śledztwie przesłuchano ok. 400 świadków; w tym kilkudziesięciu wiele razy. Były czynności podejmowane m.in. przez UOP, ABW i prokuraturę, m.in. w USA, Szwecji, Danii. Zlecono wszelkie ekspertyzy; doszło do eksperymentów śledczych.

Ziobro: debata nie upolityczni "sprawy zabójstwa Papały"

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił wcześniej, że posłom zostanie przedstawiona "sucha i rzeczowa informacja; na pewno to w żaden sposób nie zaszkodzi śledztwu ani ekstradycji Edwarda Mazura" i ani jeden nowy szczegół ze śledztwa nie zostanie ujawniony.

Zbigniew Ziobro jest przekonany, że sejmowa debata w sprawie ekstradycji Edwarda Mazura nie upolityczni sprawy wyjaśnienia zabójstwa generała Marka Papały. W ten sposób minister sprawiedliwości odniósł się do apelu rodziny generała, by nie przeprowadzać debaty w Sejmie, ponieważ stanie się powodem politycznych sporów. Zdaniem żony i córki zmordowanego generała, politycy chcą wykorzystać jego śmierć do "osiągnięcia poklasku".

Zbigniew Ziobro podkreślił też, że posłowie mają prawo wiedzieć co dzieje się w tym śledztwie dlatego mogą zadawać pytania. Zapewnił, że zrobi wszystko by debata nie upolityczniła się. Zapowiedział, że w trakcie tej debaty, ani jeden nowy szczegół śledztwa nie zostanie ujawniony. Podkreślił, również, że sprawa zabójstwa Marka Papały nie ma charakteru politycznego, lecz kryminalny. Jurek: to element współpracy Sejmu i Min. Sprawiedliwości

Marek Jurek powiedział, że informacja na temat toczącego się śledztwa w sprawie zabójstwa generała Marka Papały jest elementem współpracy Sejmu z resortem sprawiedliwości.

Zdaniem marszałka Sejmu współpraca ministerstwa z izbą jest dużo lepszą formą, niż powoływanie komisji śledczej. Podkreślił, że zdaje sobie sprawę z delikatności tej sprawy i uczulał na nią posłów. Marek Jurek zaznaczył, że rzecz dotyczy byłego komendanta głównego policji i to budzi zainteresowanie opinii publicznej. Posłowie powinni brać pod uwagę, że sprawy publiczne dotyczą często żywych, cierpiących ludzi - powiedział marszałek

Polska dotychczas nie była praworządnym państwem, bo wymiar sprawiedliwości był bezradny w sprawie zabójstwa gen. Papały i innych sprawach, w które byli uwikłani ludzie służb PRL - powiedział Arkadiusz Mularczyk z PiS. W sprawie zabójstwa Papały krzyżują się - mówił poseł - postkomunistyczne elity, służby specjalne i przestępcy. Podkreślił, że w tej sprawie min. Zbigniew Ziobro zrobił to, czego nie dokonali jego poprzednicy.

Ryszard Kalisz: nie tylko Ziobro zabiegał o ekstradycję Mazura

Wiceszef klubu SLD Ryszard Kalisz podkreślił, że jego środowisko polityczne "zawsze, od samego początku, chciało do końca wyjaśnić sprawę morderstwa gen. Marka Papały". Jak podkreślił, na wszczęcie procedury ekstradycji Mazura zapracowało wielu ministrów sprawiedliwości, nie tylko Zbigniew Ziobro, wielu policjantów i prokuratorów. Kalisz zapytał też Mularczyka, dlaczego "inicjując sejmową debatę i upolityczniając całą sprawę, utrudnia ekstradycję Mazura". Jak oświadczył, wszystkim Polakom, niezależnie od poglądów politycznych, powinno przede wszystkim zależeć na znalezieniu morderców.

"Przestępcy przebrani w maski biznesmenów"

Waldemar Starosta z Samoobrony powiedział, że gen. Papała zwalczał przestępczość zorganizowaną, w której brylowali "przestępcy przebrani w maski biznesmenów", a główne role odegrali ludzie służb specjalnych PRL. Zdaniem posła, to oficerowie tych służb, wraz ze swymi agentami, zawiązali spisek na życie generała. Zginął, bo coś wiedział, a ta wiedza dotyczyła tego środowiska - dodał.

Przyspieszenie w sprawie Mazura nie związane z kampanią wyborczą?

Według Roberta Strąka z LPR, Stany Zjednoczone rzadko wydają swych obywateli. W takich sprawach błędów być nie może; mój klub chce wierzyć, że takich błędów nie ma - dodał. Wyraził nadzieję, że przyspieszenie w sprawie Mazura nie wiąże się z kampanią wyborczą. Wspomniał, że trzeba ukarać tych, którzy "tuszowali sprawę", a z komisją śledczą "można zaczekać".

Jan Bury z PSL mówił, że Janusz Kaczmarek nie powiedział "nic więcej, niż wiemy z mediów", co jest dla posła zrozumiałe. Pytał jednocześnie, dlaczego ojciec Papały startuje w wyborach samorządowych z list PiS. To pokazuje, że tę tragiczną śmierć wykorzystuje się w sposób polityczny - dodał.

PO rezygnuje z udziału w debacie

Klub Platformy Obywatelskiej zrezygnował z udziału w debacie nad informacją Ministerstwa Sprawiedliwości na temat śledztwa w sprawie zabójstwa gen. Marka Papały. Cezary Grabarczyk (PO) wezwał inne kluby, aby także zrezygnowały z uczestnictwa w debacie.

Jak powiedział Grabarczyk, debata przyczyni się do upolitycznienia całej sprawy, a to może zaszkodzić procesowi ekstradycji Edwarda Mazura do Polski. Zaznaczył, że PiS sam wzywał do nieupolitycznienia sprawy, a to teraz obstaje przy przeprowadzeniu sejmowej debaty. Rozprawa ekstradycyjna Mazura odroczona

Amerykański sędzia federalny odroczył rozprawę ekstradycyjną Edwarda Mazura do 15 listopada. Do tego czasu polonijny biznesman pozostanie w amerykańskim areszcie.

Były szef polskiej policji nadinsp. Marek Papała został zastrzelony 25 czerwca 1998 roku na parkingu przed swoim mieszkaniem w Warszawie. Śledztwo przedłużano 17 razy, ostatnio w czerwcu br. Podejrzewany o podżeganie do zabójstwa gen. Papały jest polonijny biznesmen Edward Mazur. Polska domaga się jego ekstradycji z USA, gdzie od tygodnia przebywa w areszcie. Decyzję w tej sprawie sąd w Chicago odroczył do 15 listopada.

Dotychczas zarzuty nakłaniania i współudziału w zabójstwie Papały postawiono dwóm gangsterom z grupy pruszkowskiej: Ryszardowi B. (w 2003 r.) i szefowi gangu Andrzejowi Z. ps. Słowik (w listopadzie 2005 r). "Słowika" zatrzymano w Hiszpanii, Ryszarda B. w Meksyku. Ten ostatni został już skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo szefa gangu pruszkowskiego Andrzeja Kolikowskiego, "Pershinga". Podejrzewany o zabójstwo Papały jest też gangster Ryszard Niemczyk sądzony już za zabójstwo "Pershinga". (sm)

Wydarzenia TV POLSAT

Więcej na ten temat w serwisie Wydarzenia.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)