PolskaKomisarz ONZ: 10 mln uchodźców na całym świecie - to dzieci

Komisarz ONZ: 10 mln uchodźców na całym świecie - to dzieci

Na świecie żyje obecnie 20 mln uchodźców, z czego połowę stanowią dzieci. W samej tylko Europie przebywa 100 tys. cudzoziemskich dzieci rozdzielonych z rodzicami - podaje Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Z okazji Dnia Dziecka, w oświadczeniu przesłanym, UNHCR przypomina, że w ciągu ostatnich lat ponad 2 mln dzieci zginęło w wyniku konfliktów zbrojnych, zaś w 87 krajach na świecie dzieci są zagrożone 60 mln min przeciwpiechotnych.

UNHCR przypomina również, iż ponad 300 tys. chłopców i dziewcząt, z których wiele nie ma ukończonych 10 lat, służy w armiach całego świata. Około 40 mln dzieci rodzi się każdego roku bez rejestracji, co pozbawia je narodowości oraz bytu prawnego.

W 2003 r. w Polsce o status uchodźcy wystąpiło 217 dzieci będących bez opieki dorosłych. Status uchodźcy otrzymało 26 z nich. Dzieci te pochodziły głównie z Afganistanu, Czeczenii, Indii i Pakistanu.

Dodatkowo setki nieletnich trafiły do nas razem z rodzicami, którzy wystąpili u nas o status uchodźcy. Przebywają one zwykle w ośrodkach dla uchodźców, gdzie mają zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, podstawową pomoc medyczną i drobne kieszonkowe na czas trwania procedury azylowej.

Obecnie działa w Polsce 11 takich ośrodków: w Warszawie, Dębaku pod Warszawą, Smoszewie, Wołominie, Lininie, Lublinie, Łukowie, Białymstoku (2), Łomży i Czerwonym Borze.

Nie wszystkie dzieci korzystają z powszechnego w Polsce obowiązku edukacji. Wynika to m.in. z dużej rotacji dzieci w ośrodkach, niedoskonałej oferty edukacyjnej w ośrodku, niewystarczającego przygotowania polskich szkół do przyjęcia cudzoziemskich uczniów.

W ośrodkach dla uchodźców mieszkały też dzieci, które przyjechały do Polski bez rodziców i opiekunów. Od niedawna takie dzieci czekają na wynik procedury azylowej w domu dziecka.

Więcej informacji na temat ośrodków, które są prowadzone przez urząd ds. repatriacji i cudzoziemców, można znaleźć na stronie URIC www.uric.gov.pl.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)