Trwa ładowanie...
dakjq7k

Komik zostanie prezydentem Ukrainy? Prowadzi w sondażach

Komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski uplasował się na pierwszym miejscu w obu najnowszych sondażach, dotyczących marcowych wyborów prezydenckich na Ukrainie. Aktor wyprzedził m.in. prowadzącą dotąd Julię Tymoszenko oraz obecnego prezydenta Petra Poroszenkę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wołodymyr Zełenski prowadzi w przedwyborczych sondażach (Wikimedia Commons CC BY)
dakjq7k

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Razumkowa, Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii i pracownię Socis, aż 23 procent respondentów, którzy zadeklarowali, że dokonali już wyboru i z pewnością pójdą do urn, chce oddać swój głos na Zełenskiego. Na kolejnych miejscach uplasowali się Petro Poroszenko z poparciem 16,4 proc. oraz Julia Tymoszenko (15,7 proc.).

Chociaż Ukraińcy deklarują, że poprą Zełenskiego, wydaje się, że nie wierzą w jego zwycięstwo - 20,5 proc. respondentów uważa, że wygra Poroszenko, 19,9 proc. stawia na Tymoszenko, a tylko 10,8 proc. na telewizyjnego komika.

dakjq7k

Najwyższe poparcie Zełenski zgromadził również w sondażu grupy socjologicznej Rating. W tym badaniu swoje poparcie dla aktora wyraziło 19 proc. respondentów. Drugie miejsce zajęła Julia Tymoszenko (18,2 proc.), a trzecie Petro Poroszenko (15,1 proc.).

Jeszcze kilka tygodni temu rozkład sił wśród ukraińskich kandydatów był zupełnie inny. Według opublikowanego w grudniu sondażu kijowskiej Fundacji Inicjatywy Demokratyczne i Centrum Razumkowa największym poparciem cieszyła się Julia Tymoszenko z wynikiem 16 proc. Tuż za nią uplasował się Petro Poroszenko (13,8 proc.). Zełenski był trzeci i zgromadził niespełna 9-procentowe poparcie.

40-letni Zełenski jest gwiazdą programu kabaretowego "Studia Kwartał 95" w stacji telewizyjnej 1+1. Jest także odtwórcą głównej roli w serialu komediowym "Sługa Narodu". Wciela się tam w postać nauczyciela historii, który przez zbieg okoliczności zostaje prezydentem Ukrainy. Nadająca te programy telewizja należy do jednego z najbogatszych Ukraińców Ihora Kołomojskiego. Oligarcha na co dzień mieszka w Szwajcarii i jest zagorzałym przeciwnikiem Petra Poroszenki. Wybory na prezydenta Ukrainy odbędą się 31 marca tego roku.

dakjq7k

Zobacz także: "Nie kupimy bezpieczeństwa za pieniądze. Trzeba o tym pamiętać”

Źródło: pravda.com.ua

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dakjq7k

Podziel się opinią

Share

dakjq7k

dakjq7k
Więcej tematów