Kometa Siding Spring przeleciała blisko Marsa
Kometa Siding Spring przeleciała w niedzielę w odległości zaledwie 140 tys.kilometrów od Marsa - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki obserwacji przelotu komety dowiedzą się czegoś więcej o początkach Układu Słonecznego.
Kometa przeleciała obok Czerwonej Planety z prędkością 203 tysięcy km/h, w niedzielę o godzinie 20.27 czasu polskiego, w odległości - dla porównania - odpowiadającej zaledwie jednej trzeciej dystansu między Ziemią a Księżycem.
Jest to wyjątkowe wydarzenie w historii nauki, bo astronomowie po raz pierwszy mogli obserwować przelot komety tak blisko planety. Zjawisko monitorowano za pomocą m.in. kosmicznych sond, teleskopów i pojazdu marsjańskiego "Curiosity".
Początek i koniec
Obecnie naukowcy szacują, że formowanie się oraz ewolucja Układu Słonecznego rozpoczęły się 4,6 miliarda lat temu.
Centrum Układu Słonecznego stanowi Słońce. Astronomowie zakładają, że możliwe jest - w ciągu około 5 miliardów lat - zwiększanie się średnicy Słońca, którego efektem będzie pochłonięcie planet - w tym również Ziemi.
Zwiększanie się średnicy powiązane jest z przemienieniem wodoru w jądrze Słońca w hel i przeobrażenie się Słońca w czerwonego olbrzyma.