Trwa ładowanie...
kosmos
19-10-2014 23:40

Kometa Siding Spring przeleciała blisko Marsa

Kometa Siding Spring przeleciała w niedzielę w odległości zaledwie 140 tys.kilometrów od Marsa - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki obserwacji przelotu komety dowiedzą się czegoś więcej o początkach Układu Słonecznego.

Kometa Siding Spring przeleciała blisko MarsaŹródło: AP, fot: NASA
d4lofdy
d4lofdy

Kometa przeleciała obok Czerwonej Planety z prędkością 203 tysięcy km/h, w niedzielę o godzinie 20.27 czasu polskiego, w odległości - dla porównania - odpowiadającej zaledwie jednej trzeciej dystansu między Ziemią a Księżycem.

Jest to wyjątkowe wydarzenie w historii nauki, bo astronomowie po raz pierwszy mogli obserwować przelot komety tak blisko planety. Zjawisko monitorowano za pomocą m.in. kosmicznych sond, teleskopów i pojazdu marsjańskiego "Curiosity".

Początek i koniec

Obecnie naukowcy szacują, że formowanie się oraz ewolucja Układu Słonecznego rozpoczęły się 4,6 miliarda lat temu.

Centrum Układu Słonecznego stanowi Słońce. Astronomowie zakładają, że możliwe jest - w ciągu około 5 miliardów lat - zwiększanie się średnicy Słońca, którego efektem będzie pochłonięcie planet - w tym również Ziemi.

Zwiększanie się średnicy powiązane jest z przemienieniem wodoru w jądrze Słońca w hel i przeobrażenie się Słońca w czerwonego olbrzyma.

d4lofdy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lofdy
Więcej tematów