PolskaKombatanci zadowoleni z odtajnienia archiwów Układu Warszawskiego

Kombatanci zadowoleni z odtajnienia archiwów Układu Warszawskiego

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie "z satysfakcją" przyjęło decyzję ministra obrony Radosława Sikorskiego o odtajnieniu polskich archiwów Układu Warszawskiego i przekazaniu ich Instytutowi Pamięci Narodowej.

Mamy nadzieję, że ich upublicznienie ostatecznie zada kłam cynicznym twierdzeniom generała Wojciecha Jaruzelskiego i podwładnej mu kadry oficerskiej, jakoby kiedykolwiek działali w imię polskiej racji stanu - powiedział rzecznik POKiN Jerzy Bukowski.

Krakowska organizacja przypomina, że o zdjęcie klauzuli tajności z dokumentów dotyczących Układu Warszawskiego kilkakrotnie, bezskutecznie apelował nieżyjący już pułkownik Ryszard Kukliński.

Minister obrony Radosław Sikorski zapowiedział, że "prawie wszystkie" akta Układu Warszawskiego zostaną odtajnione. O tym, które z dokumentów zostaną odtajnione, zdecyduje specjalny zespół powołany tego samego dnia przez szefa MON.

Sikorski ujawnił, że akta Układu Warszawskiego liczą ok. 1700 jednostek archiwalnych. Są tam m.in. tajny statut Układu, protokoły ze spotkań jego kierownictwa oraz dokumentacja inwazji na Czechosłowację w 1968 r.

Układ Warszawski był związkiem wojskowym komunistycznych państw Europy Środkowej i Wschodniej (oprócz Jugosławii), zawartym 14 maja 1955 r. w stolicy Polski. Członkowie Układu mieli bronić się nawzajem w przypadku ataku na jednego z nich. Głównym przeciwnikiem było NATO. Po przemianach lat 1989-1990 państwa członkowskie postanowiły, że stacjonujące w krajach Układu wojska radzieckie powinny opuścić ich terytoria. 25 lutego 1991 r. w Budapeszcie podpisano umowę o zaprzestaniu współpracy wojskowej w ramach Układu, a 1 lipca 1991 r. w Pradze rozwiązano struktury polityczne, co oznaczało ostateczną likwidację Układu Warszawskiego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)