ONZ ujawnił tajemnicę. Kolumbijska prokuratura poszuka ciał
Prokuratura Generalna Kolumbii zleciła Instytutowi Medycyny Sądowej zbadanie doniesień o ukryciu około 20 tysięcy zwłok w hangarze na lotnisku w Bogocie. Informacje przekazała działająca przy ONZ Komisja ds. Osób Siłą Uprowadzonych.
Prokuratura Generalna Kolumbii podjęła działania, które mają wyjaśnić na alarmujące doniesienia dotyczące możliwego ukrycia tysięcy zwłok. Ludzkie szczątki mają spoczywać w hangarze na lotnisku El Dorado w Bogocie.
Przypuszczenia na temat tego przerażającego aktu ludobójstwa przekazali kolumbijskim władzom przedstawiciele ONZ-owskiej Komisji ds. Osób Siłą Uprowadzonych. Członkowie tego zespołu niedawno odwiedzili Kolumbię.
Prokuratura kolumbijska przeszuka ziemię w hangarach na lotnisku w Bogocie. Mogą być tam ukryte szczątki
W lotniskowych hangarach na El Dorado w Bogocie mogą spoczywać ofiary ludobójstwa - cywile uprowadzani i mordowani masowo w czasie wojny domowej. Konflikt w latach 1964-2016 pochłonął setki tysięcy istnień ludzkich.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ruszyli z drabiną na polską granicę. Migranci nie przewidzieli jednego
W odpowiedzi na te doniesienia rząd Kolumbii, zaniepokojony tymi informacjami i możliwą skalą potencjalnego odkrycia, zwrócił się do Instytutu Medycyny Sądowej. Badania mają przynieść ich potwierdzenie lub zaprzeczenie.
Według kolumbijskiej Jednostki ds. Poszukiwania Osób Zaginionych, na oficjalnej liście osób zaginionych przed 2016 rokiem, kiedy to podpisano układ pokojowy z partyzantką FARC, znajduje się aż 111 tysięcy nazwisk. Szacuje się, że liczba poszukiwanych ofiar konfliktu może wynosić od 98 do 200 tys. osób.
Kolumbijski prokurator Javier Sarmiento, odpowiedzialny za ochronę praw człowieka, podkreślił, że władze muszą działać szybko, aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tych doniesień. Współpraca z międzynarodowymi organizacjami, takimi jak ONZ, jest kluczowa w procesie wyjaśniania losów zaginionych osób i przywracania sprawiedliwości ofiarom konfliktu.
Sprawa ta rzuca światło na trudną sytuację w Kolumbii, gdzie mimo podpisania układu pokojowego wiele kwestii związanych z przeszłością pozostaje nierozwiązanych. Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC) przez wiele lat prowadziły wojnę domową, która pochłonęła ponad 220 tysięcy ofiar śmiertelnych, w większości cywilów.
Przeczytaj również: Córki zamordowanej kobiety pozywają państwo. Chcą zadośćuczynienia
Na cmentarzach jest wiele masowych grobów, w których leżą wciąż niezidentyfikowane ofiary. Ale są też doniesienia o innych miejscach, gdzie mogły być zagrzebywane ciała pomordowanych osób.