Kołodko odrzuca opinie MFW i oskarża Rzeczpospolitą
Wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko odrzucił opinię ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w ocenie których przyrost Produktu Krajowego Brutto będzie w Polsce w przyszłym roku nie większy niż 2,7%.
Wicepremier potwierdził, że zgodnie z jego założeniami budżetowymi PKB wzrośnie w przyszłym roku o 3,5%. Eksperci funduszu to nie papież, oni nie są nieomylni - powiedział w czwartek gość radiowych Sygnałów Dnia.
Kołodko zaprzeczył informacjom prasowym wedle których rząd odrzucił pomysł ministra zdrowia wprowadzenia dla osób po 65 roku życia leków za złotówkę.
* Rzeczpospolita* napisała o podjęciu przez rząd takiej decyzji i o tym, że głównym przeciwnikiem inicjatywy ministra zdrowia był wicepremier Kołodko.
Na antenie radiowych * Sygnałów Dnia* profesor Kołodko zarzucił * Rzeczpospolitej* dezinformację i oświadczył, że rząd na swym ostatnim posiedzeniu w ogóle nie zajmował się pomysłem leków za złotówkę.
Gość Polskiego Radia dodał, że tą kwestią rząd zajmie się na jednym z kolejnych posiedzeń. Wicepremier uchylił się od przesądzania, czy pomysł ministra zdrowia zostanie zrealizowany.
Co do samej idei leku za złotówkę, to decyzje Rady Ministrów sprowadzają się do tego, że ta materia nie ma związku z reformą systemową, którą realizuje pan minister Łapiński i będzie przedmiotem osobnej decyzji poza tą ustawą o Narodowym Funduszu Zdrowia - powiedział wicepremier.
Wiadomo, że wśród osób w wieku 65 lat i więcej jest także znaczna część ludzi zamożnych, których stać na to, żeby płacić za leki, których potrzebują tyle, ile one w rzeczywistości nas kosztują - dodał. Zaznaczył, że są także ludzie młodsi, których nie stać na pełnopłatne leki i trzeba te proporcje wyważyć. (an)