Koło Samary trwa szczyt Rosja-UE
Przyszłość stosunków między Federacją Rosyjską i Unią Europejską jest głównym tematem szczytu Rosja-UE, który zebrał się w Wołżskim Utiosie koło Samary, nad Wołgą.
Strony będą próbowały znaleźć wyjście z impasu, w jakim znalazły się prace nad nowym porozumieniem o partnerstwie i współpracy Rosja-UE. Omówią także problemy międzynarodowe, w tym sytuację na Bliskim Wschodzie, kwestię Kosowa, program nuklearny Iranu i zagadnienia bezpieczeństwa energetycznego.
Ze strony Rosji w rozmowach uczestniczą prezydent Władimir Putin, premier Michał Fradkow i minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.
Unię Europejską reprezentują kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso i komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner.
Mimo wysiłków Niemiec, w Wołżskim Utiosie nie rozpoczną się oficjalne negocjacje na temat nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy między Rosją i UE, które ma zastąpić umowę z 1994 roku, wygasającą 1 grudnia 2007 roku. Rozmowy te zablokowała Polska, domagając się od strony rosyjskiej uprzedniego zniesienia embarga na import polskiej żywności, a od unijnej - gwarancji bezpieczeństwa energetycznego dla nowych członków Unii Europejskiej.
Pierwszy szczyt UE-Rosja odbył się w 1998 roku w Birmingham. Od tego czasu strony spotykają się dwa razy w roku: w pierwszym półroczu - na terytorium Rosji, a w drugim - w stolicy kraju, sprawującego przewodnictwo w UE. Obecnie są to Niemcy. W drugim półroczu będzie to Portugalia.
Jerzy Malczyk