Trwa ładowanie...
degzlan

Kolejny pomysł ws. prezydenckiego referendum. Padnie jeszcze to pytanie?

- Nie wykluczam pytania o uchodźców w referendum w sprawie konstytucji - zadeklarował wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Zaskoczenie?
Share
Andrzej Duda
Andrzej DudaŹródło: PAP
degzlan

Referendum w sprawie zmian w konstytucji mogłoby się odbyć 11 listopada 2018 r. - wraz z wyborami samorządowymi - mówił prezydent w rozmowie z tygodnikiem "wSieci". Wcześniej argumentował, że "rodacy mają prawo się wypowiedzieć czy konstytucja obowiązująca od 20 lat funkcjonuje dobrze, czy są zadowoleni z tego modelu ustrojowego".

"Czas rozpocząć tę ważną debatę w 20-lecie konstytucji, na rok przed 100. rocznicą odzyskania niepodległości" - przekonywał Duda.

"Nie wykluczam tego"

Teraz okazuje się, że do kwestii konstytucyjnych może jeszcze dojść sprawa uchodźców. - Gdyby pytanie odnosiło się w jakimś kontekście do kwestii związanych z materią konstytucyjną, to tak. Nie wykluczam tego - oznajmił w internetowej części programu "Gość Radia ZET" Paweł Mucha.

Dopytywany o to, ile i jakie będą pytania, odpowiedział, że prezydent będzie debatował na ten temat z udziałem konstytucjonalistów, stowarzyszeń i obywateli.

degzlan

- Nie jestem zwolennikiem tego, by referendum miało nie wiadomo ile kwestii niezwiązanych z materią konstytucyjną. 10 pytań? Nie na 100 proc. Od kilku do kilkunastu, ale to wyjdzie z dyskusji - podkreślił Mucha.

Pytany, czy to on będzie pełnomocnikiem ds. referendum konstytucyjnego, powiedział, że "nie ma tego rodzaju decyzji na chwilę obecną". - Do dyspozycji będą prezydenccy ministrowie, ale może to też być ekspert zewnętrzny - dodał wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Zaznaczył też, że data referendum jest kwestią "do uporządkowania".

Przypomnijmy, za tym, by zapytać Polaków w referendum, czy są za, czy przeciw przyjmowaniu uchodźców, opowiada się Kukiz'15.

degzlan

"Czy popierasz pomysł"?

Czego chcą Polacy? Według sondażu CBOS z końca marca, niespełna jedna trzecia badanych (30 proc.) sądzi, że konstytucję powinno się zmienić. Zmian w ustawie zasadniczej nie chce 49 proc. ankietowanych.

A jak wy sądzicie?

Zobacz również:"Ja rzucam, wy łapcie". Leszek Miller trywializuje działania Andrzeja Dudy

degzlan

Podziel się opinią

Share
degzlan
degzlan
Więcej tematów