Trwa ładowanie...
d3g2z7n

Kolejny pomnik smoleński w Łodzi jest już na ukończeniu

Niebawem zakończy się budowa kolejnego pomnika smoleńskiego. Trzymetrowy monument zostanie odsłonięty w przyszłym tygodniu na tyłach łódzkiej katedry. Jego wykonanie sfinansowała łódzka kuria, a pomysłodawcą był abp Marek Jędraszewski, obecnie metropolita krakowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Łódzka archikatedra św. Stanisława Kostki
Łódzka archikatedra św. Stanisława Kostki (PAP, Fot: Jacek Bednarczyk)
d3g2z7n

- To ogromna tragedia. Ale chodzi o to, żeby po pierwsze nie zapomniać o tym, co się wydarzyło, a jednocześnie żeby umieć budować i współczesne życie naszego państwa, i jego dobrą przyszłość na jego pamięci - podkreślał w zeszłym roku ówczesny metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski.

Duchowny, który obecnie pełni funkcję głowy Kościoła krakowskiego, przyjedzie na odsłonięcie i poświęcenie pomnika, które zaplanowano na 19 maja. Wybudowanie monumentu to jego inicjatywa, do której osobiście przekonywał radę miasta - z sukcesem. Samorządowcy decyzję podjęli jednogłośnie.

d3g2z7n

Powstanie pomnik i skwer im. Lecha Kaczyńskiego w Łodzi

Pomnik będzie częścią większej całości

Na placu za katedrą postawiono już podstawę pomnika. Teren, na którym powstanie, ma kształt krzyża. Za kilka dni poziomie gruntu zostaną ułożone szare, granitowe płyty.

W tym miejscu znajduje się już tablica pamiątkowa upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej, które mają zostać częścią pomnika i funkcjonować z nim jako jedna całość.

d3g2z7n

W Warszawie trwa konkurs

Na przyszły rok w Warszawie planowane jest odsłonięcie dwóch pomników, które upamiętnią katastrofę smoleńską. Obecnie trwa konkurs na ich projekty.

Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, tj. na placu który jest parkingiem pomiędzy Dowództwem Garnizonu Warszawskiego a Hotelem Europejskim.

Drugi pomnik - Ofiar Tragedii Smoleńskiej - zostanie zlokalizowany zlokalizowany na zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej, czyli na skwerze ks. Twardowskiego.

d3g2z7n

Prezydent Warszawy mówi pomnikom "nie"

Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz sprzeciwiała się budowie pomnika ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej przy Krakowskim Przedmieściu. Ratusz proponował, żeby taki pomnik staną na rogu ulicy Trębackiej i Focha, niedaleko Pałacu Prezydenckiego.

- Ani my, ani stołeczny konserwator zabytków, nie dostaliśmy żadnego wniosku, żadnej prośby o uzgodnienie lokalizacji jakiegokolwiek pomnika - zapewniała rzeczniczka warszawskiego ratusza Agnieszka Kłąb.

Źródło: dzienniklodzki.pl, archidiecezja.lodz.pl

d3g2z7n

Podziel się opinią

Share
d3g2z7n
d3g2z7n
Więcej tematów