Trwa ładowanie...
d44hn5r

Kolejny atak na pracowników akcji szczepień przeciw polio w Pakistanie - nie żyją trzy osoby

Trzech pracowników programu szczepień przeciw polio zostało zabitych przez uzbrojonych napastników w Pakistanie. Do zbrodni doszło dzień po tym, jak władze rozpoczęły nową kampanię walki z tą chorobą - donosi BBC News.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Akcja szczepienia przeciw polio w pakistańskiej szkole
Akcja szczepienia przeciw polio w pakistańskiej szkole (AFP, Fot: STR)
d44hn5r

Nieznani sprawcy ostrzelali pracowników rządowych na południowych peryferiach największej pakistańskiej metropolii - Karaczi. W ataku zginął jeden mężczyzna i dwie kobiety.

BBC News podkreśla, że nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu, ale powszechnie wiadomo, że szczepieniom sprzeciwiają się talibowie i inne ekstremistyczne ugrupowania w Pakistanie, według których program jest przykrywką dla zachodnich szpiegów.

Pakistan to jeden z trzech krajów na świecie, gdzie wciąż dochodzi do zachorowań na polio (obok Nigerii i Afganistanu). Według działającej z ramienia ONZ organizacji Global Polio Eradication Initiative w ubiegłym tygodniu w Pakistanie odnotowano osiem nowych przypadków.

d44hn5r

Podobne kampanie zdrowotne, zwłaszcza te wspierane przez organizacje międzynarodowe, są przyjmowane z podejrzliwością przez miejscową ludność, która obawia się, że lekarze mogą być szpiegami CIA, tropiącymi islamskich radykałów i naprowadzającymi amerykańskie samoloty bezzałogowe na cele. Dzięki fikcyjnej kampanii szczepień pakistański lekarz doprowadził wywiad USA do kryjówki szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena, który w efekcie został zabity przez amerykańskich komandosów.

Niektórzy islamiści, w tym talibowie, sprzeciwiali się takim kampaniom, twierdząc także, że ich rzeczywistym celem jest sterylizowanie muzułmanów.

Źródło: BBC News, PAP

d44hn5r

Podziel się opinią

Share
d44hn5r
d44hn5r
Więcej tematów