Kolejni parlamentarzyści stracą immunitety? "Nie ma świętych krów"

- To z całą pewnością nie koniec, jeśli chodzi o wnioski o uchylenie immunitetu parlamentarnego polskich posłów, a także senatorów - stwierdził prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Podkreślił, że mimo, iż do tej pory postawiono zarzuty 11 osobom w śledztwie dotyczącym wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości, z których trzy osoby zostały aresztowane, to na pewno nie jest to koniec sprawy.

Kolejni parlamentarzyści stracą immunitety? "Nie ma świętych krów"
Kolejni parlamentarzyści stracą immunitety? "Nie ma świętych krów"
Źródło zdjęć: © East News | Wojciech Olkusnik
oprac. SBO

W zeszłym tygodniu sejmowa komisja regulaminowa opowiedziała się za uchyleniem immunitetu byłemu wiceszefowi Ministerstwa Sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu z Prawa i Sprawiedliwości.

Prokuratura przedstawiła mu 11 zarzutów, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Komisja wyraziła również zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

List Kaczyńskiego. "Jest uczciwą osobą i nie wyobraża sobie tego"

Prokuratura - poza wnioskiem dotyczącym Romanowskiego - skierowała do Sejmu także wniosek o uchylenie immunitetu innemu posłowi PiS, także b. wiceszefowi MS i politykowi Suwerennej Polski, Michałowi Wosiowi, na co Sejm zgodził się w końcu czerwca.

- Co do ministra Wosia postanowienie jest wydane, a czynność jest już zaplanowana co dnia i godziny. Został wezwany do prokuratury celem przedstawienia zarzutów - poinformował prok. Korneluk w TVP Info. Nie ujawnił jednak terminu tej czynności.

- Praktyka funkcjonowania prokuratury już nie będzie taka, że jako prokurator krajowy będę wyprzedzał działania prokuratorów. (...) Po przeprowadzonej czynności będziecie państwo powiadomieni - zaznaczył.

"Nie ma świętych krów"

Prokurator krajowy został też zapytany o to, ile jest jeszcze rozważanych wniosków o uchylenie immunitetu posłom. - Jest szereg postępowań, w których prokuratorzy rozważają takie możliwości. Nie jestem w stanie odpowiedzieć, ile precyzyjnie jest postępowań, ale to z całą pewnością nie koniec, jeśli chodzi o wnioski o uchylenie immunitetów parlamentarnych, jeśli chodzi o polskich posłów, a także senatorów - odpowiedział Korneluk.

- Nie ma świętych krów, za każde postępowanie osobiście odpowiadam jako ten, który sprawuje funkcję prokuratora krajowego i gwaranta, żeby zapewnić komfort pracy dla niezależnych prokuratorów - podkreślił Korneluk. Zapewnił, że "skończył się czas politycznej prokuratury".

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (867)