Immunitet Michała Wosia. Posłowie zdecydowali
Sejm zdecydował. W piątek uchylono immunitet politykowi Suwerennej Polski, posłowi PiS Michałowi Wosiowi.
W piątek Sejm podjął decyzję w sprawie polityka Suwerennej Polski. Za wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie Michała Wosia do odpowiedzialności karnej głosowało 240 posłów, przeciw było 192, a 7 wstrzymało się od głosu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Posłanka Razem przejdzie do PiS? Jest odpowiedź
Woś bez immunitetu. Sejm zdecydował
Przypomnijmy, że Woś w latach 2017-2018 był wiceszefem MS w rządzie Zjednoczonej Prawicy. Został upoważniony przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę do wykonywania czynności dysponenta Funduszu Sprawiedliwości. We wrześniu 2017 r. Woś skierował do resortu finansów wniosek o zmianę planu finansowego Funduszu Sprawiedliwości - chodziło o kwotę 25 mln zł, które trafiły do Centralnego Biura Antykorupcyjnego i zostały wykorzystane na zakup systemu Pegasus.
Prokurator Krajowy skierował do Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Wosia pod koniec maja. Miał on związek ze śledztwem ws. wydatkowania pieniędzy na zakup oprogramowania typu Pegasus ze środków Funduszu Sprawiedliwości, a także środków publicznych na zakup licencji na korzystanie z Pegasusa.
Za uchyleniem immunitetu Wosiowi i pociągnięciem go do odpowiedzialności karnej opowiedziała się w czwartek komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Wiceszef komisji Tomasz Głogowski (KO) podkreślił w Sejmie, że "istota tego wniosku sprowadza się do tego czy z Funduszu Sprawiedliwości można było sfinansować przez CBA narzędzia Pegasus, służącego do inwigilacji, kontroli rozmów przez komunikatory".
- Prokuratura nie wykazała znamion czynu zabronionego, ani działania w celu osiągnięcia przeze mnie korzyści. Dlatego jeszcze raz udzieliłbym dofinansowania dla CBA, żeby kryminaliści mogli być ścigani przez państwo polskie - oznajmił Woś, gdy rozpatrywano wniosek o uchylenie mu immunitetu.
Czytaj więcej:
Źródło: sejm.gov.pl/PAP