Trwa ładowanie...
d4c85hr

Kolejne zatrzymania ws. korupcji przy egzaminach na prawo jazdy

Wrocławscy policjanci zatrzymali trzech kolejnych egzaminatorów miejscowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) i byłego egzaminatora w sprawie korupcji przy egzaminach na prawo jazdy - poinformowała Beata Tobiasz z biura prasowego dolnośląskiej policji.

Share
d4c85hr

W piątek sąd aresztował zatrzymanego w ciągu ostatnich dni innego egzaminatora WORD-u - dodała.

Zatrzymani mężczyźni są podejrzani o przyjmowanie łapówek w zamian za tzw. załatwianie prawa jazdy i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, ponieważ wręczanie i przyjmowanie łapówek odbywało się zgodnie z określonym mechanizmem. Osoby, ubiegające się o prawo jazdy, dawały łapówki pośrednikom, ci natomiast część tej kwoty przekazywali egzaminatorom - wyjaśniła Tobiasz.

Od początku tygodnia wrocławscy policjanci zatrzymali w sumie 9 osób w sprawie korupcji wśród egzaminatorów i instruktorów nauki jazdy w sprawie prowadzonej przez wrocławską policję i prokuraturę. Aresztowano trzech egzaminatorów WORD i inspektora, pracownika Urzędu Marszałkowskiego. Kolejnych dwóch podejrzanych egzaminatorów po zapłaceniu 40 tys. zł poręczenia majątkowego zostało zwolnionych do domu. Wobec mężczyzn zastosowano dozór policyjny.

Według policji, korupcyjny proceder trwał od kilku lat. Podejrzani mężczyźni mieli brać od kursantów od 800 zł do 3 tys. zł za pozytywne decyzje na egzaminach na prawo jazdy. Do tej pory zarzuty postawiono już ponad 100 osobom, w tym egzaminatorom WORD, instruktorom prywatnych szkół jazdy i kursantom, którzy wręczali łapówki. Za przyjmowanie korzyści majątkowych grozi wszystkim kara do 8 lat pozbawienia wolności.

d4c85hr

Marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Wróblewski zapowiedział, że w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego we Wrocławiu przeprowadzona zostanie kontrola. Nie chciał ujawnić, w jakim zakresie.

Dyrektor ośrodka Janusz Płaneta powiedział, że zatrzymania w tej sprawie to również wynik działania w WORD-ie środowiskowego programu antykorupcyjnego. Od początku istnienia ośrodka dokonano 24 zgłoszenia o stwierdzonych nieprawidłowościach do organów ścigania. Program taki działa w ośrodku od 2001 roku. Obecnie w WORD-ie pracuje 25 egzaminatorów; ci zatrzymani przez policję zostali już zastąpieni innymi.

W sprawie podejrzanych egzaminatorów nie podjęto żadnych działań przewidzianych Kodeksem pracy, ponieważ nie otrzymano od prokuratury oficjalnych dokumentów w tej sprawie - dodał.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4c85hr

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c85hr
d4c85hr
Więcej tematów