PolskaKolejne zarzuty IPN wobec prawników z lat stalinizmu

Kolejne zarzuty IPN wobec prawników z lat stalinizmu

Były sędzia wojskowy z Wrocławia Jerzy M. i b. prokurator wojskowy z tego miasta Stanisław M. - to kolejne osoby ze stalinowskiego wymiaru sprawiedliwości, którym pion śledczy IPN zarzucił udział w "zbrodniach sądowych" lat 40. i 50.

Stanisław M., b. prokurator Wojskowy Sądu Rejonowego we Wrocławiu, jest podejrzany o przyczynienie się do dwóch "mordów sądowych": wobec Czesława P. i Mariana D., skazanych na śmierć w 1949 r. przez sąd wojskowy we Wrocławiu. M. wnosił o uznanie ich za winnych i o wymierzenie kary śmierci, mimo że czyn oskarżonych "nie wyczerpywał znamion" zarzucanego im przestępstwa sabotażu.

M. nie przyznał się do zarzutów i złożył wyjaśnienia, których szczegółów nie ujawniono. Zakazano mu wyjazdu z kraju. Grozi mu taka sama kara, jak za zabójstwo, czyli do dożywocia.

Jerzemu M. wrocławski IPN zarzucił, że w 1952 r. - jako asesor ówczesnego Wojskowego Sądu Rejonowego we Wrocławiu - orzekając w trzech procesach popełnił sześć przestępstw, m.in. niedopełnienia obowiązków. W jednej ze spraw uznał np. - mimo że czyny oskarżonych nie wyczerpywały znamion przestępstw, o które ich oskarżono, m.in. pochwalania faszyzmu - że podsądni usiłowali przemocą zmienić ustrój państwa. Oskarżonych skazano wtedy na kary wieloletniego więzienia.

Jerzy M. nie przyznał się do zarzutów i odmówił wyjaśnień. Zakazano mu wyjazdu z kraju i zastosowano wobec niego dozór policyjny.(aka)

zbrodnieipnstalinizm
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)