Trwa ładowanie...

Kolejne ustalenia podkomisji smoleńskiej. "Lewe skrzydło zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej"

Podkomisja smoleńska w MON przekazała nowe ustalenia ws. katastrofy rządowego Tupolewa. Pełny raport ma zostać opublikowany wiosną, ale przy okazji kolejnej miesięcznicy przekazano kolejne ustalenia z posiedzeń.

Share
Kolejne ustalenia podkomisji smoleńskiej. "Lewe skrzydło zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej"
Źródło: PAP, Fot: Rafał Guz
db4zvdy

W krótkim komunikacie podkomisji podano, że "lewe skrzydło TU-154M zostało zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej". Podczas posiedzenia jeden z ekspertów podkomisji Frank Taylor stwierdził, że "istniało kilka źródeł eksplozji". Miało do nich dojść w skrzydle i slocie oraz w centropłacie samolotu, co podkomisja potwierdziła dokonując "analizy mechanizmu uderzenia drzwi w ziemię".

Po raz kolejny podkomisja smoleńska podała, że brzoza, w którą uderzył Tupolew, "nie miała wpływu na pierwotne zniszczenie skrzydła".

db4zvdy

Jak poinformowano w komunikacie, wnioski Franka Taylora zostały przyjęte przez członków podkomisji i stanowią jedną z kluczowych konkluzji raportu technicznego.

Zobacz też: miliony złotych na podkomisję smoleńską. Oto koszt zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej w jednym roku

W rocznicę katastrofy smoleńskiej podkomisja mówi o ładunku termobarycznym

To nie pierwsze ustalenia. 10 kwietnia 2017 r. podkomisja smoleńska stwierdziła, że "w wyniku przeprowadzonych eksperymentów można potwierdzić najbardziej prawdopodobną przyczynę eksplozji, którą był ładunek termobaryczny inicjujący silną falę uderzeniową".

O tym, że samolot nie uderzył w brzozę mówił też jeden z ekspertów podkomisji smoleńskiej. Na początku stycznia Kazimierz Nowaczyk stwierdził, że nie było uderzenia w brzozę a podkomisja bada obszary, które są "wiarygodne". I przekonywał w Telewizji Republika, że zapisy z czarnych skrzynek są niewiarygodne, bo przebywały w rękach Rosjan.

Natomiast w październiku ubiegłego roku Antoni Macierewicz mówił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że podkomisja "odzyskała ukryte zapisy polskiej czarnej skrzynki". - Odzyskaliśmy też nieznane zdjęcia wraku i setki relacji świadków – mówił były szef MON.

db4zvdy

Podziel się opinią

Share
db4zvdy
db4zvdy
Więcej tematów