Trwa ładowanie...

Krok do nowej wojny? Strzały na granicy z Kirgistanem

W wyniku trwających walk na granicy kirgisko-tadżyckiej zginęły co najmniej 24 osoby, a 87 zostało rannych - podał w piątek późnym wieczorem Reuters, powołując się na komunikat kirgiskiego ministerstwa zdrowia.

Kolejne starcie na granicy kirgisko-tadżyckiej. Rośnie liczba ofiarKolejne starcie na granicy kirgisko-tadżyckiej. Rośnie liczba ofiarŹródło: East News, fot: AP
d20x0eb
d20x0eb

Straż graniczna Kirgistanu potwierdziła w piątek wieczorem, że pomimo wynegocjowanego wcześniej zawieszenia broni, na granicy z Tadżykistanem toczą się walki. Wcześniej informowała o tym strona tadżycka.

136 tys. cywilów ewakuowanych

Władze Kirgistanu twierdzą również, że zaobserwowały dodatkowe siły tadżyckie i sprzęt wojskowy na granicy - napisała agencja Reutera.

Kirgiskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformowało, że ponad 136 tys. cywilów zostało ewakuowanych ze strefy konfliktu.

Strzały mimo porozumienia

Oba kraje oskarżają się wzajemnie o ponowne rozpoczęcie walk na spornym obszarze, pomimo porozumienia o zawieszeniu broni, które zostało uzgodnione przez prezydentów Kirgistanu i Tadżykistanu - Sadyra Dżaparowa i Emomali Rachmona.

d20x0eb

Porozumienie zostało wynegocjowane na odbywającym się w Uzbekistanie szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy i teoretycznie weszło w życie o godz. 16 czasu lokalnego (godz. 12 w Polsce).

Połowa spornej granicy

W ostatnich latach wzdłuż nie w pełni wytyczonej granicy Kirgistanu i Tadżykistanu regularnie dochodziło do starć i napięć. Zazwyczaj były one szybko łagodzone, ale w 2021 roku, gdy zginęło w nich ponad 50 osób, przerodziły się prawie w regularną wojnę. Obydwa kraje, powstałe po rozpadzie ZSRR, mają długą na 970 km wspólną granicę, z czego blisko połowa jest sporna, a postęp w jej delimitacji był w ostatnich latach powolny.

Oba państwa pozostają w bliskich relacjach z Rosją i znajdują się w nich rosyjskie bazy wojskowe. Tadżykistan, ze stolicą w Duszanbe, liczy niespełna 8 mln mieszkańców, na jego czele stoi od 1994 roku prezydent Emomali Rachmon, któremu zarzuca się łamanie praw człowieka i fałszerstwa wyborcze.

d20x0eb

Kirgistan liczy około 6 mln mieszkańców, jego stolicą jest Biszkek. Wśród krajów Azji Centralnej powstałych po rozpadzie ZSRR uważany jest na Zachodzie za najbardziej demokratyczny. Jego prezydentem jest Sadyr Dżaparow, wybrany na urząd w 2021 roku.

Zobacz też: Pijany traktorzysta jedzie zygzakiem i śpiewa. Miał trzy promile

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d20x0eb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d20x0eb
Więcej tematów