Trwa ładowanie...

Kolejne badania potwierdzają. Popularny środek lekiem na alkoholizm

Nowa metoda walki z uzależnieniem? Brytyjscy naukowcy przedstawili wyniki badań, które potwierdzają, że popularny środek znieczulający może pomóc pijącym znacznie ograniczyć spożycie alkoholu.

Kolejne badania potwierdzają. Popularny środek lekiem na alkoholizmŹródło: Pixabay.com
d2dsg64
d2dsg64

Naukowcy z University College London twierdzą, że ketamina, bo to o niej mowa, może być skutecznym lekiem na alkoholizm i inne uzależnienia. Z przeprowadzonych niedawno badań wynika, że środek ten znacząco zmniejsza pragnienie picia napojów wyskokowych.

Ketamina to silna i szybko działająca substancja psychoaktywna wykorzystywana jako środek znieczulający w medycynie i weterynarii. Zastosowanie znalazła także w leczeniu chorób psychicznych - depresji czy ciężkich postaci choroby afektywnej dwubiegunowej. Bywa używana również w celu leczenia uzależnień, ponieważ łagodzi objawy odstawienia.

Ketamina lekiem na alkoholizm? Najnowsze badania

Badania brytyjskich naukowców to kolejny dowód, że ketamina może skutecznie przeciwdziałać alkoholizmowi.

d2dsg64

W badaniu wzięło udział 55 mężczyzn i 35 kobiet, które piły około 30 puszek piwa tygodniowo - pięć razy więcej niż zalecany limit.

Najpierw pokazano im zdjęcia piwa i innych napojów, poproszono o ocenę ich chęci do picia i przyjemności, jaką im to da, a następnie podano piwo. Następnie zostali podzieleni na trzy grupy. W pierwszej - proces powtórzono, ale zamiast piwa podano im niewielką dawkę ketaminy przez dożylną kroplówkę. W drugiej - proces powtórzono, ale zamiast piwa przez kroplówkę podano im placebo. Trzecia grupa otrzymała jedynie dawkę ketaminy bez powtarzania całego procesu z piwem.

Po dziewięciu miesiącach terapii wszystkim trzem grupom udało się ograniczyć picie. Pierwsza grupa miała największą ogólną poprawę - badani ograniczyli spożycie alkoholu o około połowę, pili rzadziej, a gdy otrzymywali piwo, mieli na nie mniejszą ochotę i picie sprawiało im mniejszą przyjemność.

Co mówią eksperci?

Dr Ravi Das, główny autor badania, przyznał, że wyniki są obiecujące. Naukowcy z University College London chcą teraz wykonać pełne badanie kliniczne na większej grupie pacjentów.

d2dsg64

Celia Morgan, profesor psychofarmakologii na Uniwersytecie w Exeter, zwraca jednak uwagę, że ketamina jest substancją psychotropową, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność, stosując ją w grupach podatnych na uzależnienie.

Dwóch mężczyzn i dziecko to rodzina? Ostrożna odpowiedź Gawkowskiego

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: bbc.com

d2dsg64
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dsg64
Więcej tematów