Trwa ładowanie...

Kolejna wpadka ministry Muchy

Prośba Joanny Muchy, by zwracać się do niej per "ministra Joanna Mucha" wywołała lawinę komentarzy. Językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego dr Katarzyna Kłosińska zwraca jednak uwagę w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że poprawną formą od słowa "minister" jest "ministerka", a nie "ministra".

Kolejna wpadka ministry MuchyŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d25z57s
d25z57s

Żeński odpowiednik "history" to "herstory", obok "chirurg" będzie "chirurżka", a zamiast "kierowca" będziemy mówili "kierowczyni"- takie m.in. zwroty z feministycznego słownika publikuje "Rzeczpospolita". To reakcja na domaganie się przez środowiska kobiece żeńskich końcówek.

W słowniku, obok męskich sformułowań być może pojawią się ich żeńskie odpowiedniki, m.in.: "prezeska" (odpowiednik "prezesa"), "szpieżka" (odpowiednik "szpiega") czy "marszałkini" (odpowiednik słowa "marszałek").

Gazeta przypomina, że dyskusję o tym, jak powinno się wymawiać funkcje sprawowane przez kobiety, wywołała na nowo minister sportu Joanna Mucha. W programie "Tomasz Lis na żywo" poprosiła, by zwracać się do niej per "ministra Joanna Mucha". Dzień później premier stwierdził, że jednak nadal będzie dla niego ministrem a nie ministrą.

Językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego dr Katarzyna Kłosińska zwraca jednak uwagę w rozmowie z "Rz", że poprawną formą od "ministra" jest "ministerka", a nie "ministra". - To ostatnie słowo jest potworem językowym i nie ma prawa istnieć - zaznacza.

d25z57s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25z57s
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj