Kolejna fala zakażeń koronawirusem. Niepokojące doniesienia GIS
Szef GIS Paweł Grzesiowski przyznał na antenie Polsat News, że obecnie w Polsce skala zakażeń koronawirusem sięga kilkudziesięciu tysięcy przypadków dziennie. - Nie możemy w żaden sposób zatrzymać tego procesu, ponieważ wirus cały czas mutuje, co powoduje, że zakażenia wracają - dodał.
Na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawiły się najnowsze dane z 23 sierpnia tego roku dotyczące zakażenia koronawirusem w Polsce. Potwierdzono 1089 przypadków zachorowania na COVID-19, z czego 763 to nowe zakażenia, a 326 ponowne. Z powodu wyłącznie zakażenia koronawirusem zmarła jedna osoba, a z powodu chorób współistniejących z COVID-19 kolejne dwie osoby.
Szef GIS Paweł Grzesiowski na antenie Polsat News przekazał, że testy wykonywane są głównie przez osoby, które samodzielnie kupują je w aptekach, w związku z czym wyniki te nie są odnotowywane, dlatego "nie wiemy, ile jest zachorowań każdego dnia".
- Jesteśmy mniej więcej o miesiąc przed podobną falą ubiegłoroczną i wiemy, że tych zachorowań jest po kilkadziesiąt tysięcy dziennie - dodał. - Nie możemy w żaden sposób zatrzymać tego procesu, ponieważ wirus cały czas mutuje, co powoduje, że zakażenia wracają mniej więcej co sześć miesięcy właśnie w postaci takiej fali - podkreślił.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zapomnieliśmy o COVID-19? Lekarz wskazuje błędy rządu
Zakażenia koronawirusem w Polsce. Dwa warianty dominują
GIS w wydanym komunikacie podkreśla, że w Polsce wyraźny wzrost liczby zakażeń odnotowujemy od lipca 2024 r. Dynamika zachorowań jest porównywalna do ubiegłego roku.
Dominują nowe warianty SARS-CoV-2 OMICRON (podwarianty JN.1 oraz KP.3). Nie ma obecnie podstaw do twierdzenia, że są związane ze zwiększoną ciężkością infekcji lub znacząco zmniejszają skuteczność szczepionek.
Grupą najbardziej zagrożoną powikłaniami i hospitalizacją są osoby w wieku 65 lat i starsze oraz pacjenci z przewlekłymi chorobami towarzyszącymi. GIS informuje, że na ten moment nie są planowane żadne nowe ograniczenia ani obowiązkowe działania prewencyjne.
Źródło: PAP, Polsat News