"Kolęda-Nocka. 30 lat później" w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
Wystawienie przedstawienia "Kolęda-Nocka. 30 lat później" będzie jednym z głównych punktów obchodów 30-lecia wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. 13 grudnia spektakl wyemituje na żywo TVP2. Wystąpią m.in. Krystyna Prońko, Borys Szyc i Henryk Talar. 13 grudnia roku minie 30 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Sztuka powstała jako hołd dla ludzi "Solidarności", jej prapremiera odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni 18 grudnia 1980 roku. Warszawska premiera odbyła się w maju 1981 roku w Teatrze Wielkim. Spektakl został zdjęty wraz z wprowadzeniem stanu wojennego. Autorem tekstu był Ernest Bryll, a muzyki Wojciech Trzciński, spektakl reżyserował Krzysztof Bukowski, a scenografię przygotował malarz Marian Kołodziej.
Reżyser spektaklu 30 lat później, Jarosław Minkowicz, oraz Bryll i Trzciński, postanowili uwspółcześnić wersję sprzed lat, dostosowując ją do realiów XXI wieku, ale nie zmieniając pierwotnego przesłania spektaklu. Libretto przedstawienia "Kolęda-Nocka. 30 lat później" uzupełniono o niewykorzystane wcześniej fragmenty i o nową poezję Ernesta Brylla, dopisano kwestie i wprowadzono nowych bohaterów.
- "Kolęda-Nocka" powstawała w pewnego rodzaju napięciu i biegu, nie wiadomo było, czy ostatecznie zostanie wystawiona, czy też nie. Czasy były pełne ryzyka. (...) Ten spektakl nie jest więc powtórzeniem dawnego. To spotkanie z tym, co było dawniej, ale dzisiaj - mówił na środowej konferencji prasowej w Warszawie Ernest Bryll.
- To współczesna sztuka, nie chcieliśmy za bardzo dosłownie odnosić się do tego, co 30 lat temu zostało napisane, właśnie dlatego, że zostało opowiedziane kilkadziesiąt lat temu. Natomiast teksty Ernesta okazały się niezwykle współczesne, sarkastyczne, ironiczne, często zaskakujące dowcipem, a czasem gorzkie - zwrócił uwagę Minkowicz, który - wspólnie ze Stanisławem Trzcińskim - jest też autorem adaptacji i scenariusza.
Przedstawienie zostanie wystawione w warszawskim Centrum Produkcji Filmowo-Telewizyjnej ATM Studio, a TVP2 będzie je transmitować. Na scenie wystąpi prawie 150 osób. Podobnie jak w wersji z lat 80., w jednej z głównych ról publiczność zobaczy Krystynę Prońko. W spektaklu wezmą udział także m.in. Borys Szyc, Henryk Talar, Krystyna Tkacz, Wojciech Wysocki, Wojciech Dmochowski, Katarzyna Wilk, Ewelina Flinta, Monika Dryl, Łukasz LUC Rostkowski, Jerzy Łapin´ski i Adam Krylik. W przedstawieniu pojawi sie? takz˙e autor libretta Ernest Bryll. Oprócz aktorów i solistów, w ramach projektu zaangażowane zostały m.in.: Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Adama Sztaby, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Spektakl jest finansowany przez resort kultury. Szef resortu Bogdan Zdrojewski poinformował, że kosztował nieco ponad 3 mln zł. Oprócz tego projektu - jak zapowiedział minister - w ramach obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, realizowanych w Polsce będzie ok. 100 różnego rodzaju przedsięwzięć, w tym kilkanaście finansowanych przez ministerstwo kultury. Jedno z nich to płyta zespołu Big Cyc "Zadzwońcie po milicję", która będzie zawierać rockowe utwory, pochodzące z okresu stanu wojennego w Polsce. Jej premiera - w grudniu.
- Środowisko rockmanów podczas stanu wojennego było niezwykle zasłużone, walczyło o przestrzeń dla wolności - ocenił Zdrojewski.
"Kolęda-Nocka. 30 lat później" produkowana jest przez agencję STX JAMBOREE na zlecenie Narodowego Centrum Kultury - organizatora obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Spektakl objęli honorowym patronatem prezydent Bronisław Komorowski i minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Realizatorzy przedstawienia planują wydanie w przyszłym roku DVD ze spektaklem.