Kolęda 2022. Ile pieniędzy włożyć do koperty? Inflacja uderzy w duchownych
Rozpoczyna się kolęda 2022. Ile dać księdzu do koperty? To jedno z pytań, które pojawia się przy okazji wizyt duszpasterskich. Chociaż datki są dobrowolne, sporo osób decyduje się je przekazać. Czy w tym roku na ich wysokość wpłynie szalejąca inflacja? Wielu wiernych od lat przekazuje te same kwoty.
05.12.2022 | aktual.: 06.12.2022 08:13
Wizyty duszpasterskie są jednym z elementów posługi duchownych. Według Prawa kanonicznego, obowiązkiem proboszcza jest poznanie wiernych, a także dzielenie z nimi trosk, smutków i problemów. Podczas Kolędy parafianie wraz z księdzem modlą się i rozmawiają na tematy dotyczące wiary oraz potrzeb wspólnoty. W wielu domach praktykowany jest także zwyczaj składania ofiar - tzw. kopert.
Kolęda 2022. Ile dać księdzu do koperty?
Chociaż duchowni każdego roku przypominają, że ofiara składana podczas wizyty duszpasterskiej nie jest obowiązkiem a wyborem - większość osób decyduje się na przekazanie księżom kopert. Ich zawartość powinna zależeć wyłącznie od uznania wiernych - niektórzy deklarują, że kwota ofiarowana przez nich na parafię każdego roku jest taka sama.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z informacji, przekazywanych przez osoby, które przyjmują księży do swoich domów wynika, że najczęściej decydują się oni na ofiarę w wysokości od 50 do 100 złotych - niektórzy wkładają jednak do kopert nieco mniej lub więcej. Wysokość ofiary powinna być podyktowana wyłącznie wolą i możliwościami finansowymi wiernych. Z badania przeprowadzonego w 2020 roku przez Wirtualną Polskę wynikało, że niemal 10 procent ankietowanych nie przekazało duchownym żadnej ofiary.
Wizyta duszpasterska. Co się dzieje z pieniędzmi przekazanymi księdzu na kolędzie?
Pieniądze przekazywane w kopertach, często stanowią dodatkowe wpływy duchownych. Jak przed kilkoma laty wyjaśniła Katolicka Agencja Informacyjna, ofiary składane przez wiernych są rozdzielane według przyjętych zasad: część wpływów z kolędowania jest przeznaczona na cele parafialne i diecezjalne, a reszta dzielona jest pomiędzy księży. Wpływy z kolędowania dla duchownych zależą od wielkości parafii i hojności wiernych - mogą stanowić nawet do kilkunastu tysięcy złotych.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.