Trwa ładowanie...

Kolęda 2021. Kontrowersyjna decyzja biskupa?

Kolęda w 2021 roku w części diecezji została odwołana. Na taki krok nie zdecydował się jednak ordynariusz diecezji włocławskiej. Bp Wiesław Mering zarządził, że wizyty księży w domach parafian odbędą się, ale z opóźnieniem.

Bp Wiesław Mering zarządził, że wizyty księży w domach parafian odbędą się, choć z opóźnieniemBp Wiesław Mering zarządził, że wizyty księży w domach parafian odbędą się, choć z opóźnieniemŹródło: East News, fot: Tomasz Kwasek, REPORTER
d1p4m8t
d1p4m8t

Biskup włocławski Wiesław Mering zdecydował o przesunięciu kolędy w 2021 na okres po 18 stycznia, a nawet po Wielkanocy.

"Tradycja kolędowa jest mocno zakorzeniona w praktyce diecezji. Dlatego nie chcemy rezygnować z kolędy, ale zalecić jej przeprowadzenie w różnych formach, dostosowanych do obowiązujących norm i obostrzeń sanitarnych, oraz w odpowiednim do tego czasie" - napisał bp Mering w zarządzeniu ws. wizyt duszpasterskich.

Hierarcha zaznaczył, że tam, gdzie ksiądz zrezygnuje z tradycyjnej formy odwiedzin, wiernych można zaprosić do kościoła na nabożeństwo dla wskazanej grupy (np. według tradycyjnego planu wizyty duszpasterskiej) lub na wspólne śpiewanie kolęd.

Zobacz też: Zakaz przemieszczania się bezprawny? RPO wprost

"W miastach duszpasterze proszeni są o uzgodnienie jednolitej formy kolędy obowiązującej we wszystkich parafiach na terenie miasta" - informuje dorzeczy.pl, zastanawiając się też, czy przesunięcie terminu kolędy w diecezji włocławskiej nie jest decyzją kontrowersyjną.

d1p4m8t

Warto zaznaczyć, że bp Mering w swoim zarządzeniu podkreślił, że księża przy planowaniu formy kolędy muszą dostosować się do wszystkich zaleceń ws. reżimu sanitarnego, ale także oczekiwań i obaw parafian.

Biskup dopuszcza też, że w zależności od rozwoju sytuacji, w skrajnych przypadkach kolęda może zostać w części parafii diecezji włocławskiej zawieszona lub odwołana.

Kolęda na nowych zasadach. Biskup z Rzeszowa ma rozwiązanie

Wcześniej na odwołanie kolędy w tradycyjnej formie zdecydowali się m.in.: metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc i biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

Z kolei biskup rzeszowski Jan Wątroba odwołał tegoroczne wizyty księży w domach parafian, ale w zamian zaproponował organizację nabożeństw w kościołach dla małych grup parafian. Zachęca też do odprawienie liturgii w domach przez samych domowników.

d1p4m8t

Kolęda. Decyzja biskupa także ws. dyspensy

Decyzję ws. kolędy podejmują biskupi w poszczególnych diecezjach. Nie ma bowiem ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii.

Podobnie została rozwiązana kwestia dyspensy od udziału we mszy św. - Należy śledzić komunikaty poszczególnych ordynariuszy, którzy będą informować wiernych o takiej możliwości na terenie swojej diecezji - informował rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1p4m8t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p4m8t
Więcej tematów