RegionalneŚląskŚląsk. Kolędy w diecezji bielsko-żywieckiej w tym roku nie będzie. Przegrała z koronawirusem

Śląsk. Kolędy w diecezji bielsko-żywieckiej w tym roku nie będzie. Przegrała z koronawirusem

Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, zadecydował, że w okresie bożonarodzeniowym nie będą organizowane odwiedziny duszpasterskie rodzin. „Wizytę duszpasterską przenosimy na czas, kiedy pozwolą na to warunki sanitarne" - głosi komunikat.

W tym roku w diecezji bielsko-żywieckiej kolędy nie będzie.
W tym roku w diecezji bielsko-żywieckiej kolędy nie będzie.
Źródło zdjęć: © Pixabay

Pandemia koronawirusa wpływa na wszystkie dziedziny naszego życia. Nie ominęła również wizyt duszpasterskich. Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, zadecydował, że w okresie bożonarodzeniowym nie będą organizowane odwiedziny duszpasterskie rodzin. Powodem jest zbyt duża liczba zakażeń COVID-19.

W diecezji bielsko-żywieckiej odwołana kolęda

"W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, w Diecezji Bielsko-Żywieckiej nie organizujemy w tym roku odwiedzin duszpasterskich rodzin w tradycyjnym okresie. Wizytę duszpasterską przenosimy na czas, kiedy pozwolą na to warunki sanitarne. Czas ten zostanie podany do wiadomości przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego” – czytamy w komunikacie.

Dodajmy, że w połowie października biskup Pindel do odwołania udzielił również dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy św. "Sytuacja, w której się znajdujemy jest dla nas wszystkich wezwaniem do odpowiedzialności i miłości bliźniego. Zasady sanitarne oraz wprowadzane obostrzenia mają nam pomóc zatroszczyć się o zdrowie i życie nasze i naszych bliskich" – podała wówczas kuria.

Diecezja bielsko-żywiecka nie jest jedyną

Diecezja bielsko-żywiecka nie jest jedyną w kraju, w której nie będzie kolędy. Wizytę duszpasterską odwoła też w archidiecezjach poznańskiej i katowickiej. - Na chwilę obecną trudno sobie wyobrazić organizację w parafiach odwiedzin kolędowych w tradycyjnej formie, "od domu do domu”. Zarówno duszpasterze, jak i wierni – będąc częścią społeczeństwa – są współodpowiedzialni za to dobre wspólne jakim jest zdrowie publiczne oraz za właściwe przestrzeganie obowiązujących norm sanitarnych. Nie możemy zapominać, że w wielu domach naszych parafii mieszkają osoby z grup ryzyka zakażenia: osoby starsze i chore. Pomyślmy też o dzieciach szkolnych. Swoje schorzenia ma też część duszpasterzy. Odwiedziny kolędowe w dotychczasowej formie zwiększają ryzyko zakażenia czy kwarantanny zarówno osób duchowych, jak i parafian – tłumaczył decyzję w rozmowie z "Gościem Katowickim” ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)